Lav XIII. – papa Duha Svetoga

Enciklika (grčki enkýklikos, znači: ići ukrug, okružnica) pape Lava XIII. s naslovom Rerum novarum – Nove stvari iz 1891. god. govori o trajno važnim pitanjima ljudskoga društva, kao što su socijalni nauk Crkve, u što pripadaju: socijalna pravda, zaštita privatne imovine, prava radnika, a u to je uključeno pravedno plaćanje radnika. Zahvaljujući ovakvom Papinu stavu u to vrijeme, on je prozvan “radnički papa“, a sve je to djelo Duha Svetoga.

            Za nas Hrvate važan je zbog pojavka bule “Ex hac augusta cathedra“ (“S ove uzvišene stolice“), 5. srpnja 1881., u kojoj papa Leon XIII. određuje: “Na vlastitu pobudu, po sigurnu Našem znanju i zrelu promišljanju svom puninom Apostolske vlasti, na veću slavu svemogućega Boga, na uzvišenje i porast katoličke vjere u tim narodima određujemo i odlučujemo da se u pokrajinama Bosni i Hercegovini ustanovi i bude hijerarhija biskupa ordinarija, prema propisima kanonskih zakona. Oni će primiti naslov prema sjedištima koja ovim Našim pismom osnivamo, te kao crkvenu pokrajinu uspostavljamo.“ Osniva, dakle, Vrhbosansku nadbiskupiju i metropoliju sa sjedištem u Sarajevu i sufraganske (latinska riječ suffraganeus znači pomoćni, koristan, pravo glasa, nezavisan u radu unutar svoje biskupije) biskupije sa sjedištima u Mostaru i u Banjoj Luci, dok je Trebinjsko-mrkanska biskupija jedna od najstarijih hrvatskih katoličkih biskupija koja je 1984. god. proslavila 1000. obljetnicu postojanja, a staroj Duvanjskoj biskupiji sačuvano je ime u naslovu Mostarsko-duvanjska biskupija. Istom je bulom odredio da se otvori metropolijsko Bogoslovno sjemenište gdje će se odgajati i obrazovati dijecezanski ili biskupijski svećenici. Sve je to djelo Duha Svetoga i veliki Božji dar Crkvi na prostorima Bosne i Hercegovine.

Sv. Nikola Tavelić, uradak Luke Krešimira Stipića

Osim toga, ovaj je veliki Papa proglasio blaženim 1889. god. našega fra Nikolu Tavelića (Šibenik oko 1340. – Jeruzalem 14. studenoga 1391.). To proglašenje blaženim otada je otvorilo jači oblik štovanja ovoga našega mučenika iako je ono postojalo od samoga dana mučeništva, kao i trojice njegove svete subraće: fra Deodata i fra Petra iz Narbonne u Francuskoj, te fra Stjepana iz Cunea u Italiji. Proglašenju je mnogo doprinio šibenski biskup Josip Fosca. Svetim ga je proglasio papa Pavao VI. u Rimu 21. lipnja 1970. sa spomenutim sudrugovima mučenicima. Tom zgodom bijah bio u Rimu kao završeni osmoškolac i već prijavljen pri Mostarsko-duvanjskoj biskupiji za Sjemenište na Šalati u Zagrebu i otada sam povezan s ovim našim svecem fra Nikolom. Od poglavara sam dobio na dar prvu monografiju ovoga našega prvoga proglašenoga sveca, a njih je bilo i bit će ih mnogo.

            Ove se 2020. god. slavi 50. obljetnica od toga proglašenja svetim, što je važno za nas Hrvate vjernike i katolike, jer je riječ o prvome kanoniziranom Hrvatu, i to redovniku svećeniku, te misionaru. Također je i 50. obljetnica moga odziva Duhu Svetom na svećeništvo i početka pripreme kroza školovanje za svećeništvo. I sve to je djelo Duha Svetoga i poticaj nama za osobni preporod i obnovu Crkve u Duhu. I odmah dodajem u ovome izričajnom okružju da svi oni, koji žive s trima Božanskim Osobama ističući posebno karizmatski pogled na Crkvu i djelujući u tome pravcu, promisle o tome i u tome Duhovskom pokretu, te da u Duhu Svetome potaknu sposobne mladiće toga karizmatskoga pokreta na ministerijalno svećeništvo u Crkvi, jer Crkvi trebaju svećenici slavitelji svetih otajstava i propovjednici Istine u ovome svijetu. Potrebni su i laici i laikinje koji će na svoj način u duhu općega svećeništva, što se stječe po sakramentu krštenja, biti djelatni u Ocu Svetome, u Sinu Svetome i u Duhu Svetome u jednoj, svetoj, katoličkoj i apostolskoj Crkvi. Duh Božji želi na taj način graditi Crkvu što je djelo Presvetoga Trojstva.

Papa Lav XIII. je prvi papa koji je snimljen kamerom1896. god.

Uz gore spomenute neke enciklike pape Lava XIII., evo njegove posebno zanimljive enciklike s naslovom “Divinum illud munus“ – “Taj božanski dar“, a podnaslov je O Duhu Svetom (9. svibnja 1897.), koja govori o Trećoj Božanskoj Osobi Duhu Svetom, a upravo je vrlo važna jer je pokrenula određene vidove štovanja Duha Svetoga i obnove Crkve s darovima toga Duha. Uspostavio je i devetnicu u čast Duhu Svetome, koja traje od petka nakon Uzašašća do Duhova. To je duhovski pokret i obnova u Duhu, samo što je to ostvarenje išlo kroz razna povijesna previranja i zbivanja koja su bila vrlo teška u svakom pogledu i daleko od Duha Svetoga: Prvi svjetski rat i ratovi oko njega, Drugi svjetski rat i nedaće uokrušce njega, izmjene raznih ideologija koje su jedna drugoj suprotne, a sve uperene i protiv vjerskoga oblika života.

            Na takvo pisanje Duhovske enciklike spomenutoga Pape imale su jaki utjecaj misli i riječi iz više pisama vjeroučiteljice i redovnice Elene Guerra (23. lipnja 1835. – 11. travnja 1914.; blaženica 26. travnja 1959.), koju je nazvao don Ivan Bosco “zlatnom olovkom“ zbog ljepote njezinih pisama o djelovanju Duha Svetoga u životu Crkve, a ona je nazvala papu Lava XIII. “papa Duha Svetoga“. Evo takvoga jednoga ulomka: “Sveti Oče, svijet je zao, Sotonin duh trijumfira u izopačenom svijetu i u velikom broju duša koje on preotima iz Božjega Srca. U ovoj žalosnoj situaciji kršćani i ne pomišljaju jednodušno se uteći Onome koji može obnoviti lice zemlje. Obavljaju se brojne devetnice, ali ona koju je na zapovijed samoga Spasitelja obavila Marija zajedno s apostolima pala je u zaborav. Propovjednici hvale sve svece i to je dobro, ali čuje li se ikada propovijed na čast Duha Svetoga, jer On je onaj koji oblikuje svece?“

don Ilija Drmić

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.