Travanj je mjesec u kojem se, kada su u pitanju vremenske prilike, svašta može očekivati. U predstojećim danima proljetni dio godine pokazat će svu prevrtljivost koja ga krasi. Počelo je još jedno razdoblje izražene južine uz iznadprosječno toplo vrijeme, povremeno pojačan jugo i nestabilno vrijeme. Uz čestice saharskog pijeska i prašine u zraku bit će “prljave kiše”, objavljeno je na stranici Bhmeteo. Ovaj nas tjedan gotovo svakodnevno očekuje umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme lokalno uz kišu i pljuskove. Uz lokalne pljuskove u pojedinim danima može biti grmljavine.
Prognoza do kraja travnja
Prema trenutačnim prognozama, sutra, 16. travnja, trebalo bi biti najviše stabilnog vremena, prognozira Bhmeteo. Što se tiče vjetra, uglavnom će biti slab do umjeren jugo, na planinama lokalno uz jake udare. Najjači vjetar očekuje se danas, 15. travnja, kada će i u nižim krajevima tijekom dana imati jake do lokalno vrlo jake udare jačine do oko 50 km na sat, a na planinama olujne udare. Dnevna temperatura idućih će dana biti od 18 do 24, sredinom tjedna lokalno oko 28 °C. Jutra će biti relativno topla uz temperature većinom oko ili malo iznad 10 °C. Izražena južina potrajat će do petka, 18. travnja, kada nas sa zapada očekuje prodor hladne fronte koja će donijeti blaži i kratkotrajan pad temperature. Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu za iduća dva tjedna, do 28. travnja ove godine. Poručili su kako će veći dio tjedna ispred nas prevladavati promjenjivo i nestabilno vrijeme, često s kišom, ponegdje i u obliku pljuskova, osobito u četvrtak. Jedino su u utorak izgledi za oborine vrlo mali. Pritom će puhati umjeren, na trenutke i jak vjetar, južnog i jugozapadnog smjera. Temperatura zraka bit će iznad prosjeka. Očekivane jutarnje temperature bit će izraženije sredinom tjedna. Minimalne temperature zraka varirat će između 9 i 14 °C. Najviše dnevne temperature uglavnom će biti između 18 i 23 °C lokalno te do 26 °C. Nestabilno vrijeme s kišom očekuje se i idućega tjedna (od 21. travnja). Prognozirane temperature zraka trebale bi biti nešto niže, tj. u granicama prosječnih vrijednosti za ovo doba godine. Jutarnje temperature varirat će između 5 i 10 °C u Bosni do 14 °C na jugu Hercegovine. Maksimalne temperature bit će između 15 i 20 °C u Bosni, do 23 °C u Hercegovini.
Proljeće i ljeto
Stigle su i prve prognoze za ljeto 2025. prema kojima se nad Europom očekuje dinamično vrijeme. Početak ljeta trebala bi obilježiti veća količina oborina nad kontinentom, a srednji i kasniji dijelovi ljeta bit će sušniji, s većim potencijalom za iznadprosječno snažne toplinske valove. Prije nego što pogledamo predviđanja Severe Weather Europea za ljeto, prvo ćemo pogledati prognozu za proljeće, od travnja do lipanj. Tromjesečna prognoza pokazuje da se nad zapadnom i sjeverozapadnom Europom razvija područje niskog tlaka. To otvara prostor za dotok toplijeg i vlažnijeg zraka s juga, osobito iz Sredozemlja, a istodobno se nad istokom i sjeveroistokom Europe formira polje visokog tlaka. Ako se pogleda kretanje temperature, može se uočiti da će nad velikim dijelom kontinenta zrak biti topliji. Predviđa se iznadprosječna količina oborina, osobito na zapadu i sjeverozapadu, dok će nad jugoistočnim dijelovima biti sušnije. Prelazak iz proljeća u ljeto bit će prilično dinamičan, dok se za sredinu i kasnije ljeto prognoziraju stabilniji uvjeti. Očekuje se da će temperature u većini Europe biti iznad prosjeka, a najtoplije će biti u središnjoj, jugoistočnoj i sjevernoj Europi. U zapadnim i središnjim krajevima te na sjeverozapadu očekuje se više oborina, dok će jug i jugoistok ostati sušniji. Srpanj je u pravilu najtopliji mjesec u godini, a prema modelima Severe Weather Europea, to bi posebno moglo biti slučaj ove godine. Najavljena je stabilna i snažna anticiklona koja se smješta nad središnjom i sjevernom Europom. Riječ je o tzv. blokirajućem sustavu koji donosi dugotrajnu stabilnost, toplinu i sušu. U središnjoj i jugoistočnoj Europi temperature će biti najviše, dok se na krajnjem sjeveru i jugozapadu kontinenta očekuje da će biti bliže prosjeku. Sve upućuje na to da bi srpanj mogao biti obilježen izraženijim sušnim uvjetima i povećanim rizikom od toplinskih valova, pogotovo u središnjoj Europi. Kolovoz često donosi nastavak vrućina, a očekuje se da će tako biti i ove godine. Oborine će u većem dijelu kontinenta biti rijetke, a nešto više oborina moguće je na krajnjem sjeveru i istoku. U BiH se u lipnju, srpnju i kolovozu očekuju iznadprosječne temperature. Najavljeno je vruće ljeto s temperaturama višim od dugogodišnjeg prosjeka, uz mogućnost intenzivnih toplinskih valova, osobito u srpnju i kolovozu. Oborine bi tijekom lipnja trebale biti češće, ali se za srpanj i kolovoz predviđa sušnije razdoblje.