Vraća se vojni rok u Hrvatskoj: Tisuće mladih pred novom obvezom

Hrvatska je 2008. godine zamrznula obavezni vojni rok, zamijenivši ga dobrovoljnim služenjem dostupnim mladima od 18 do 30 godina. No, sada se gotovo pa sigurno ponovno vraća obavezni vojni rok, a prvi ročnici mogli bi stići već na jesen.
Vojni rok će, ako se nešto naglo ne promijeni u politici Vlade uskoro postati stvarnost i obveza. Izbijanje rata u Ukrajini i općenito strah od većih i otvorenih sukoba na nemirnom tlu Europe natjerali su čelnike mnogih zemalja da razmisle o toj nepopularnoj mjeri.

Prema planu, vojni rok trajat će dva mjeseca, a tijekom godine bit će organizirano pet generacija, što znači da bi kroz sustav moglo proći između 18 i 20 tisuća ročnika.

Obuka će se provoditi u vojnim bazama u Kninu, Slunju i Požegi.

Trošak svake generacije procijenjen je na oko četiri milijuna eura, što ukupno godišnje iznosi 20 milijuna eura. Ročnici će za vrijeme od dva mjeseca dobiti naknadu od 2200 tisuća eura, a to razdoblje bit će im upisano u radni staž.

Imamo procjenu potencijala. Kada govorimo o muškarcima koji pune 18 godina, njihov broj se kreće između 17.000 i 19.000. Djevojke nemaju obvezu služenja, ali kao što se i danas dobrovoljno prijavljuju, sigurno će ih biti i dalje – otprilike 15 posto.

Ne možemo unaprijed znati koliko će se mladih pozvati na priziv savjesti. – izjavio je ministar obrane Ivan Anušić.

Tijekom dvomjesečnog vojnog roka ročnici će učiti upotrebu osobnog naoružanja, taktike kretanja na bojištu, reakcije, načine komunikacije, zaštite itd. Uglavnom, temeljna znanja i vještine vezana za vojnu službu.

Osim naknade ročnici će imati prednost pri zapošljavanju u državnoj službi. Hrvatska vojni rok nikada nije ukinula već ga je samo zamrznula tako da se neće pokrenuti sve od nule.

Postoji zakonodavstvo i praksa po kojoj se je obuka odvijala prije 17 godina no samo je treba prilagoditi novim zahtjevima i okolnostima.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.