Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić objavio je podatke o broju prijava zloupotreba radničkih prava koje su pristigle od 21. do 27. veljače na službenu adresu Vlade FBiH.
U tjedan dana od osposobljavanja kanala “Zaštita radnika” zaprimljeno je 488 prijava, od kojih 429 iz privatnog, a 59 prijava iz javnog sektora.
Podaci po županijama pokazuju kako je najviše prijava zaprimljeno u Županiji Sarajevo, dok u Posavskoj te Hercegbosanskoj županiji nije bilo zaprimljenih prijava.
- Županija Sarajevo (154),
- Srednjobosanska županija (93),
- Zeničko-dobojska županija (92),
- Tuzlanska županija (78),
- Hercegovačko-neretvanska županija (31),
- Unsko-sanska županija (30),
- Županija Zapadnohercegovačka (9),
- Bosansko-podrinjska županija (1).
Radnici su, navodi se u priopćenju, najčešće prijavljivali neisplaćivanje minimalne plaće, obavezu vraćanja dijela plaće nakon uplate na račun, isplatu dijela plaće u koverti, neplaćanje doprinosa, neisplaćivanje toplog obroka i naknade za prijevoz.
Prijave su proslijeđene nadležnim institucijama na daljnju obradu. S obzirom na to da se nepravilnosti navedene u prijavama preklapaju u nadležnostima različitih organa, Porezna uprava Federacije BiH preuzet će obradu 328 slučaja, dok će Federalna uprava za inspekcijske poslove obraditi 423. Ove institucije sada imaju zadatak da izvrše provjere i poduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitile prava radnika i spriječile daljnja kršenja radnih propisa, istaknuo je premijer Nikšić.
Podsjetimo, Vlada Federacije BiH je pokrenula ovaj kanal s ciljem zaštite radnika i njihovih prava, a s posebnim fokusom na malverzacije uslijed podizanja minimalne plaće u Federaciji BiH. Radnici u Federaciji BiH nepravilnosti mogu prijaviti putem e-maila zastitaradnika@fbihvlada.gov.ba ili anonimno putem e-obrasca dostupnog na web stranici Vlade Federacije BiH.