Politička kriza u Bosni i Hercegovini doseže novu točku ključanja dok se zaoštrava sukob između probošnjačke “trojke” i čelnika Republike Srpske, predvođenih predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom. Najnoviji razvoj događaja upućuje na duboku političku podijeljenost koja prijeti stabilnosti institucija države, a nervoza je izrazita kod svih “partnera”, piše Večernji list BiH.
Klub zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH odlučio je da neće nazočiti današnjoj hitnoj sjednici sazvanoj za razmatranje smjene ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića. Odluku je priopćila šefica Kluba Sanja Vulić, naglašavajući da SNSD odbija sudjelovati u radu ovog doma dok ne bude izabran srpski član Kolegija.
Bez Srbina nema SNSD-a
– Bez obzira na to što je to na našu inicijativu, mi nećemo sudjelovati u radu koji je neustavan i nezakonit jer nema srpskog člana Kolegija. Ako se nastavi praksa neustavnog i neposlovničkog sazivanja sjednica, bit ćemo primorani potražiti pravne mehanizme zaštite – istaknula je S. Vulić. Iako su upravo zastupnici SNSD-a i srpskog Kluba pokrenuli inicijativu za Konakovićevu smjenu, sada se povlače iz procesa, inzistirajući na ustavnoj ravnoteži u radu Parlamenta.
Kao ključni razlozi za smjenu navode se Konakovićevo djelovanje mimo ustavnih nadležnosti Predsjedništva BiH, izjave koje su narušile ugled institucije i nepoštovanje prema Republici Srpskoj. Pitanje političkih smjena ne zaustavlja se samo na Konakoviću. Izaslanik Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da će se većina srpskih predstavnika odrediti po pitanju smjene prvog zamjenika predsjedatelja Kemala Ademovića koji je pak preko noći postao žrtva proceduralnih pogrešaka. Ili pak međusobnih podvala.
– Vidjet ćemo kako ćemo glasovati o tome. Postoji stara narodna poslovica koja kaže “Tko drugome jamu kopa, sam u nju upada”. Najčešće se te narodne poslovice u praksi i potvrde, a vidjet ćemo što budućnost donosi – poručio je Kovačević. Sjednica o Ademovićevoj smjeni sazvana je za 18. veljače, dva dana nakon što Nikola Špirić preuzme predsjedanje Domom naroda. To će dodatno zakomplicirati odnose u Parlamentu i moguće otežati donošenje odluka. Dok se u Sarajevu i Banjoj Luci zaoštrava politička borba, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković sudjelovao je na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja zapadnog Balkana i država EU-a u Rimu. Tom je prilikom optužio Milorada Dodika i njegove političke saveznike za destabilizaciju zemlje i pokušaj njezina udaljavanja od europskog puta.
– Snage koje pokreće Dodik nastoje BiH svrstati uz one koji krše međunarodno pravo i prijete europskoj sigurnosti i stabilnosti. Istodobno, jača oporba u Republici Srpskoj koja uviđa značaj europskog puta i spremna je proeuropski djelovati – poručio je Konaković.
Nije “trojka”, nego…
Njegove izjave nisu prošle bez reakcije Milorada Dodika, koji se oštro obrušio na njega na društvenoj mreži X. – Dino Konaković je zaštitnik i politički pokrovitelj jednog od najvećih narkoklanova koji vode njegov drug Tito (a nije maršal) i imenjak Dino. Ne znam je li Konaković obavijestio povjerenike EU-a i europske ministre da je SDA pokrenuo postupak za njegovu smjenu upravo zbog tih veza – napisao je Dodik, aludirajući na navodne kriminalne afere u koje je Konaković umiješan. Dodik je dalje optužio ministra vanjskih poslova da je manipulirao informacijama o europskom putu BiH, lažno prikazujući vlastite zasluge, dok su ključne odluke dolazile iz ministarstava pod kontrolom srpskih i hrvatskih predstavnika.
– Čovjek koji laže sebi i vjeruje u svoje laži postaje nesposoban prepoznati istinu u sebi ili u bilo kome drugom – zaključio je Dodik. Politički sukob između probošnjačke “trojke” i lidera RS-a Milorada Dodika sve više eskalira, prijeteći dodatno destabilizirati funkcioniranje institucija BiH. Izostanak srpskog predstavnika u Kolegiju Zastupničkog doma dovodi u pitanje zakonitost donošenja odluka, dok predstojeće smjene Konakovića i Ademovića mogu dodatno pogoršati odnose u Parlamentu. Još se uvijek iščekuje hoće li se u međuvremenu dogoditi sastanak partnera u razlazu koji je najavljivao čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović, čime bi se moguće promijenila dinamika ove krize.