Trump naredio svom izaslaniku da rat u Ukrajini riješi u roku od 100 dana

Američki predsjednik Donald Trump naložio je posebnom izaslaniku za Ukrajinu Keithu Kelloggu da ukrajinski sukob riješi u 100 dana, no malo tko vjeruje u realnost tako kratkog roka, piše Wall Street Journal.

Kako se navodi u članku, gotovo nitko ozbiljan ne vjeruje da će mu to poći za rukom. Prema izvorima WSJ-a, novi američki predsjednik namjerava osobno pratiti tijek pregovaračkog procesa o Ukrajini.

Sugovornici publikacije među Kelloggovim bivšim kolegama napominju da se on ne može nazvati nezavisnom osobom, jer u potpunosti ovisi o Trumpovom mišljenju. Zbog toga, tvrde, Kellogg neće smjeti sudjelovati u pravim pregovorima između SAD-a i Rusije.

WSJ također upozorava da će postizanje dogovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom biti puno teži zadatak nego što je Trump zamišljao tijekom izborne kampanje. Tada je političar rekao da će sukob prekinuti za koji dan. Ipak, kasnije je priznao da je bilo teže nego što je mislio.

Kako je primijetio Stephen Bryan, bivši pomoćnik zamjenika čelnika Pentagona, Sjedinjene Američke Države mogu predložiti primirje prema korejskom scenariju, ali to neće zadovoljiti interese Moskve. Sporazum kojim je okončan Korejski rat zahtijevao je obustavu otvorenih neprijateljstava, povlačenje svih vojnih snaga i opreme iz zone široke četiri tisuće metara, stvaranje demilitarizirane tampon zone, zabranu sukobljenih strana od ulaska u zračna, kopnena ili morska područja pod kontrolom druge strane, kao i oslobađanje i repatrijacija ratnih zarobljenika.

Brian je objasnio da vojni ciljevi Rusije uključuju i demilitarizaciju Ukrajine te dogovor da ona neće postati članica NATO-a.

“Teško je zamisliti kako se može sklopiti sporazum o primirju bez rješavanja tih pitanja”, rekao je. Prema njegovim riječima, takvo primirje može biti samo privremena mjera.

Andrej Klimov, zamjenik predsjednika Odbora za međunarodne poslove Vijeća Federacije, savjetovao je Sjedinjenim Američkim Državama da nauče kako se ponašati civilizirano u međunarodnoj areni, uključujući i odnose s Rusijom.

“Sto dana proizlazi iz američke tradicije pokazivanja čuda američkih predsjednika ljudima u 100 dana: ta tradicija nema nikakve veze s nama”, rezonirao je.

Dodao je da bi se svi međunarodni sporazumi trebali temeljiti na ravnoteži interesa svih uključenih strana.

Istodobno, američki državni sekretar Marco Rubio rekao je da je sukob u Ukrajini složeno pitanje koje zahtijeva “naporan rad diplomacije” te da se pregovori neće voditi javno.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.