Forto o Južnoj interkonekciji i Zakonu u BHANSA-i: “Rado ću se odazvati na saslušanje u parlamentu”

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Ministar prometa i veza Bosne i Hercegovine komentirao je aktualne teme vezane uz Južnu interkonekciju i Zakon o BHANSA-i te je poručio kako će se rado odazvati pozivu parlamenta na raspravu o tim pitanjima.

Govoreći o ovim zakonima, Forto je rekao kako je Naša stranka bila ključni akter kada je riječ o usvajanju Zakona o južnoj interkonekciji.

“Kada je riječ o Južnoj interkonekciji, bit će mi zadovoljstvo da sa pozicije predsjednika Naše stranke istaknem kako je upravo Naša stranka bila ključni akter usvajanja Zakona o Južnoj interkonekciji sa našim amandmanima koji su ga učinili provedivim i efikasnim”, naveo je ministar Forto.

Naglasio je kako se radi o ključnom koraku u osiguravanju energetske neovisnosti BiH, odnosno plinske diverzifikacije, na koju predugo čekamo zbog blokada s jedne strane i nedostatka hrabrosti s druge, da se poduzmu koraci od strateškog interesa za sve građane BiH.

“O toj temi mogu govoriti kao lider Naše stranke, ali navedena tematika nema doticaja sa Ministarstvom komunikacija i prometa BiH. Podsjećam da u skladu sa Zakonom o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je nadležno za obavljanje poslova i zadataka iz nadležnosti BiH koji se odnose na definiranje politike, koordiniranje djelatnosti i usklađivanje planova entitetskih tijela vlasti i institucija na međunarodnom planu u područjima: poljoprivrede, energetike, zaštite okoliša, razvoja i korištenja prirodnih resursa i turizma”, naveo je ministar Forto.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je i predlagač Okvirne energetske strategije BiH do 2035. godine, usvojene 2018., čije jedno od poglavlja tretira plin i jasno ukazuje na nadležne organe u oblasti transporta i distribucije plina kao i izgradnje novih plinovoda, a koja su na poduzećima za opskrbu, transport i distribuciju plinom koja za svoj rad odgovaraju entitetskim ministarstvima energetike.

Kada je riječ o zahtjevu komisije za saslušanje o Zakonu o BHANSA-i, riječ je o Zakonu o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) koji je usvojen 2008. i čije su izmjene neophodne i pripremljene u skladu s najboljim europskim praksama i strateškim ciljevima za rast i razvoj BHANSA-e, a time i za doprinos ekonomskom napretku Bosne i Hercegovine.

“Nemam problem da ponovim razloge zbog kojih su nam izmjene postojećeg Zakona neophodne. Nama je posebno važno da se omogući razvoj aerodroma u Bihaću i Trebinju, uključujući osnivanje službi aerodromske i kontrole letenja. Tu je i pitanje upravljanja operacijama dronova putem U-Space usluga, pokretanja komercijalne obuke kontrolora letenja o čijem značaju govori podatak da na globalnom tržištu nedostaje 15.000 kontrolora, a izmjenom Zakona bi BHANSA-i stvorili priliku da zauzme ključnu poziciju na svjetskom tržištu u edukaciji kontrolora”, poručio je Forto.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.