U Hrvatskoj se vraća obvezni vojni rok, prvi ročnici očekuju se sredinom 2025.

U siječnju sljedeće godine, nakon predsjedničkih izbora, bit će pokrenuta zakonska procedura potrebna za vraćanje obveznog služenja vojnog roka, a prvi pozivi ročnicima očekuju se sredinom 2025., izvijestili su u utorak iz Ministarstva obrane.

– Ministarstvo obrane pripremilo je zakonske prijedloge koji uređuju temeljno vojno osposobljavanje, kao i druga pitanja vezana uz njegovu provedbu. S obzirom na izbore za predsjednika Republike Hrvatske i kako bi se zakonska procedura provela neopterećena tim izborima, procedura donošenja zakona počet će u siječnju 2025. godine, odgovorili su Hini iz MORH-a.

Prije nego što punoljetni mladići stignu u vojarne, Hrvatski sabor mora izglasati zakone koji uređuju to područje. Budući da se zastupnici u saborske klupe vraćaju tek sredinom sljedećeg mjeseca, obvezni vojni rok neće početi prije proljeća ili ljeta 2025.

– Ministarstvo obrane planira da prva upućivanja ročnika na temeljno vojno osposobljavanje budu sredinom 2025. godine. Javnost će o detaljima temeljnog vojnog osposobljavanja kao i civilne službe biti upoznata kada nacrti zakona budu u postupku e-savjetovanja, kazali su iz MORH-a.

Resorni ministar Ivan Anušić još je u rujnu ove godine kazao da su instruktori spremni, a ročnici će biti smješteni na tri lokacije. “Konkretno, potencijal je između 17 i 18 tisuća mladića koji navrše 18 godina i koji su naši budući kandidati za služenje u temeljnoj vojnoj izobrazbi, rekao je tada tijekom obilaska vojarne Bilogora u Bjelovaru.

Služenje vojnog roka trajat će dva mjeseca, a ročnici će za to primati mjesečnu naknadu od 900 eura, najavio je prije resorni ministar.

Obvezni vojni rok zamrznut je 2008. s obzirom na to da je većina mladića, pozivajući se na Ustavom zajamčeni priziv savjesti, birala civilnu službu. Svi detalji o civilnom roku tek trebaju biti objavljeni, no prema dosadašnjim izjavama iz MORH-a, Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatskog generalskog zbora, polaznici bi trebali učiti brzu reakciju i pomaganje unesrećenima u elementarnim nepogodama poput poplava ili potresa.

Trošak temeljne vojne izobrazbe procjenjuje se na malo manje od pet milijuna eura po naraštaju.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.