Krajem listopada ili početkom studenog potrebno je obaviti košnju travnjaka na visini jedan do dva centimetra niže od uobičajene visine košnje. Poslije košnje obavlja se prozračivanje travnjaka, a nakon toga i prihranjivanje namjenskim gnojivom kako bi trava u zimu ušla jaka i zelena. Otpalo lišće obavezno ukloniti sa travnjaka.
Tijekom hladnijih dana radovi na travnjacima su bitno smanjeni ili potpuno prestaju. Kako bi i iduće godine uživali u lijepim travnjacima važno im je posvetiti malo pažnje u jesen te ih adekvatno pripremiti za zimu.
Kvaliteta i ljepota travnjaka u proljeće i ljeto u velikoj mjeri ovisi o načinu pripreme travnjaka za zimu.
Tako je travnjak početkom studenog nužno posljednji put pokositi i to na visinu jedan do dva centimetra niže od uobičajene visine košnje koju radimo tijekom ljeta. To znači da se tijekom zime zelene površine ne trebaju ni kositi a ni zalijevati, izuzev u Hercegovini i to samo u godinama sa izrazito toplom zimom bez padalina.
Zbog neuobičajeno visokih temperatura u ovo doba godine na području Hercegovine, koje pogoduju rastu biljaka, košnja se još uvijek redovito provodi. Obično se početkom studenog obavlja posljednja košnja u ovoj godini.
Nakon posljednje košnje travnjak je potrebno prihraniti i to namjenskim gnojivima za travu (TRAVNJAK).
To se obavlja iz razloga što namjenska gnojiva za travnjak u svom sastavu, osim osnovnih elemenata, imaju i mikroelemente nužne za pravilan razvitak biljaka. Primjenom namjenskih gnojiva za travnjake bitnije utječemo na učvršćivanje vlati trave, koje su onda otpornije i na hladnoću i na niske temperature. Primjenom navedenih gnojiva za travu istodobno utječemo na stvaranje akumulacijske energije za njen bolji i uspješniji rast tijekom proljeća.
Obavezno prozračivanje travnjaka
Posebno je važno sredinom studenog, nakon posljednje košnje, obaviti prozračivanje travnjaka kako bi se izbjegao zimski razvoj mahovine i gljivica. Kako bi se pak travnjak temeljito prozračio potrebno je koristiti namjenski prozračivač koji omogućuje dubinsko provjetravanje travnjaka. Prozračivanje pridonosi smanjenju zbijanja i pospješuje dovođenje vode i gnojiva u tlo.
Uklanjanje suhe i odumrle trave
Na travnjaku se tijekom jeseni može pojaviti sloj odumrle trave koji se naziva filc, a on štetno djeluje na rast trave te stvara povoljne uvjete za razvoj bolesti i štetnika. Filc se uklanja običnim metalnim grabljama. Nekoliko dana nakon posljednje kosidbe potrebno je dobro pograbiti travnjak kako bi se uklonila sva odumrla trava, ali i mahovina. To isto se može ponoviti i tijekom zime.
Opalo lišće stvara probleme na travnjaku
Svakako da tijekom jeseni i zime s travnjaka trebamo redovito uklanjati i otpalo lišće jer ono stvara idealne uvjete za pojavu odgovarajućih bolesti na travnjaku. Osim toga, debeo sloj lišća na površini generalno gledano oslabljuje travnjak jer spriječava prolazak zraka i svijetla. Lišće se može uklanjati grabljama, ali i motornim ili električnim puhačima lišća koji vrlo efikasno uklanjaju lišće ne samo sa travnjaka nego i drugih površina.
Lišće uklanjajte bar jednom svaka tri dana. Skupljeno lišće odlažite u kompostište. Također se preporučuje ukloniti sve što se nalazi na njemu, poput namještaja, grana ili igračaka.
Sve ostale informacije o pripremi travnjaka za zimu možete dobiti od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.