„Brana je stabilna i to je najbitnije. Stanje nakon stravičnih bujičnih poplava i odrona koji su pogodili prostor Jablanice i Konjica nije imalo ozbiljnijih posljedica po rad hidroelektrana na Neretvi. Međutim, problem predstavlja velika količina nanesenog plutajućeg materijala i otpada, koji je zaustavljen na brani akumulacija i predstavlja smetnju u radu postrojenja, kazao je ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Vedran Lakić, dodavši da nema niti jedne naznake da je brana u opasnosti, ali da se materijal mora čim prije ukloniti.
Nijaz Begić, direktor podružnice HE na Neretvi koja je u sastavu Elektroprivrede BiH informirao je ministra Lakića da je teško procijeniti koliko će točno vremena trebati da se naslage očiste i uklone. Prema prvim procjenama trebat će duže od mjesec dana za to obzirom da se radi o oko 50 tisuća kubika otpada. Elektroprivreda BiH je odmah angažirala mehanizaciju i ljudstvo, i uz pomoć Civilne zaštite započela s uklanjanjem posljedica dotoka velikih bujičnih nanosa.
„Za sada nitko ne može točno reći koliko će točno trajati uklanjanje ovog otpada, ali smo angažirali sve kapacitete kako bi to bilo urađeno po propisima struke i u najkraćem mogućem roku. Pojačanim aktivnostima, brzom reakcijom i profesionalizmom uposlenika u hidroelektranama na Neretvi izbjegnuta su veća oštećenja na značajnoj opremi, kako u Jablanici, tako i u Grabovici i Salakovcu. Koristim ovu priliku da se svima njima zahvalim na odgovornom i brzom djelovanju.“, rekao je ministar Lakić, te dodao da je stanje u slivu Neretve stabilizirano.