Društvo psihologa u Federaciji BiH ovoga tjedna organizira Tjedan psihologije u Hercegovini. Povod organiziranja je Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se u cijelom svijetu obilježava upravo danas (10.listopada), a ove godine stavlja fokus na važnu temu – povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta.
U sklopu Tjedna psihologije u Hercegovini, a povodom Dana mentalnog zdravlja, sinoć je u Posušju održano predavanje o izazovima roditeljstva i odrastanja, koje je nosilo naslov „Reci mi svijete, tko je teže biti – roditelj ili dijete“, a predavanje su održale psihologinje Marija Gavran i Katarina Mikulić. Predavanje je prvotno trebalo biti održano u prostorijama dječjeg vrtića Veseli školarac, no zbog velikog interesa, premješteno je u posušku kinodvoranu.
Predavačice Gavran i Mikulić su u svom vrlo interesantnom, stručnom, a opet pristupačnom predavanju govorile o tome kako je odgoj je jedna od najvažnijih i najtežih zadaća. Između ostaloga, kazale su kako postoje različiti odgojni stilovi roditeljstva; autoritaran, autoritativan, permisivan i indiferentan. Dotakle su se tema postavljanja granica djeci, te kako te granice djeca doživljavaju, govorile su i o najvećim izazovima roditeljstva, ali i odrastanja, kao i o temi koja je sveprisutna pogotovo u današnje vrijeme i koja je najveći izazov roditeljstva i odrastanja – ekrani i njihov utjecaj na djecu.
Bilo je ovo predavanje poticaj za osobno promišljanje o odgoju, o temelju ovog društva, društva koje sve više gaji neke krive vrijednosti. Publika je s velikim interesom slušala ovo predavanje, a predavačice je na posljetku nagradila i velikim pljeskom.
U okviru ovogodišnjeg Programa Tjedna psihologije u Hercegovini, planirane su mnoge aktivnosti – ulična akcija, održavanje praktičnih radionica i interaktivnih predavanja sa zanimljivim temama, namijenjeni stručnjacima različitih profila (psiholozima, pedagozima, socijalnim radnicima, učiteljima, nastavnicima, profesorima, odgajateljima i dr.), učenicima, roditeljima, te široj javnosti. Posebna pažnja je dakle usmjerena na djecu i mlade, te učenike i studente, kao još jednu ranjivu grupu kada je u pitanju mentalno zdravlje.
S obzirom da je ovo predavanje izazvalo veliki interes, nadamo se da ćemo o ovakvim i sličnim temama u budućnosti slušati još i više.