Najava: Obilježavanje 52. obljetnice akcije ‘Feniks 72’

Hrvatska uzdanica iz Zagreba i Hrvatsko katoličko dobrotvorno društvo iz Sarajeva, u suradnji s obiteljima poginulih pripadnika skupine “Feniks 72.”, uz pokroviteljstvo i supokroviteljstvo HVIDRE HR i HVIDRE HVO-a, i ove godine obilježit će pogibiju pripadnika skupine “Feniks 72.”.

Ove godine navršava se 52. godina od stradanja hrvatskih entuzijasta, preteča hrvatskih dragovoljaca i branitelja iz 1991. godine, koji su uspjeli ostvariti povijesnu težnju hrvatskog naroda.

S ciljem da se ne zaborave žrtve utkane zlatnim slovima u knjigu hrvatske nacionalne povijesti, i ove godine 29. lipnja 2024. godine organizira se komemoracija za stradalnike skupine “Feniks 72.”: u 11:00h bit će služena sveta misa u župnoj crkvi Svetog Franje Asiškog u Rumbocima, u 12:00h je molitva i paljenje svijeća kod spomenika Ilije Lovrića u Rumbocima, u 12:30h molitva i paljenje svijeća kod spomenika svim stradalnicima skupine “Feniks 72.” u Rumbocima, te u 13:30h prigodni ručak u Ramskoj kući na Makljenu.

30.lipnja program se nastavlja komemoracijom u Tinjanu; u 17:00h bit će upriličeno paljenje svijeća i polaganje cvijeća u groblju kod spomenika Viktora Kancijanića, a nakon toga bit će služena i sveta misa kod kapele Božanskog Milosrđa u Mofardinima.

Komemoracija u Gornjim Lužanima bit će održana 6.srpnja, u 12:00h bit će upriličena sv.misa ispred kapele na groblju u Gornjim Lužanima.

20.srpnja komemoracija će biti održana i u Trnbusima i Ogorju. Tako je u 10:00h na rasporedu molitva i polaganje vijenaca kod spomenika u zaseoku Leskuri kod Ogorja. U 12:00h bit će služena sv.misa u crkvi Sv.Luke u Trnbusima, a potom u 13:00h i molitva i polaganje vijenaca kod spomenika u Trnbusima.

Organizatori napominju  da se svijeće kod spomenika u Ogorju i Trnbusima ne pale zbog opasnosti od požara.

Podsjetimo, Bugojanska skupina je upala u tadašnju Jugoslaviju u lipnju 1972. godine, 19 Hrvata s ciljem oslobađanja Hrvatske od Jugoslavije. Htjeli su pokrenuti ustanak na području južne Hrvatske, Like i Hercegovine. Skupina se tada ubacila preko Dravograda u Jugoslaviju, kako bi stigla na Tromeđu, tj. na planinu Radušu, na području općine današnjeg Uskoplja. Već 26. lipnja 1972. došlo je do prvog sukoba Bugojanske skupine s JNA, a zatim s Teritorijalnom obranom i tadašnjom milicijom. Jugoslavenske snage činilo je oko 30 000 pripadnika SUP-a (milicije i Udbe), JNA i TO koje su pokušale uništiti Bugojansku skupinu. Bugojanska skupina predstavlja početak borbe za slobodu Hrvatske koja je i ostvarena dvadeset godina kasnije. U akciji Feniks sudjelovala su i dva Posušanina Petar Bakula i Filip Bešlić koji su ubijeni u Ogorju Gornjem.

Spomenik Feniks skupini u Posušju je podigla općina Posušje u suradnji s hrvatskim iseljenicima iz Australije 2014. godine. Spomenik je smješten na Trgu Ivana Pavla II. i sastoji se od 19 kocki. U okviru dvije kocke su reljefi Petra Bakule i Filipa Bešlića, Posušana koji su bili djelom ove skupine, dok su imena ostalih pripadnika Bugojanske skupine ispisana na zidu. Spomenik koji je u cijelosti izgrađen od posuškog kamena djelo je akademskog kipara Zdenka Galića. Spomen obilježje u Posušju je simboličan doprinos hrvatskim sinovima koji su svoje živote ugradili u temelje naše Hrvatske – spomenik stoji kako bismo ih otrgnuli od zaborava.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.