Brzom reakcijom i koordiniranim djelovanjem jučer je spriječena tragedija koja je mogla odjeknuti u BiH, ali i šire. Policijski službenici Odsjeka za borbu protiv računalnog kriminala Federalne uprave policije (FUP) jučer su po dojavi Interpola locirali i identificirali maloljetnika s područja općine Olovo koji je na društvenim mrežama najavio samoubojstvo.
- slučaj u dvije godine
Iskoristite pogodnosti u periodu 15.4. – 31.5. na Beko ugradbenu tehniku gdje vas čeka do 25% popusta! Vidimo se!Iskoristite pogodnosti u periodu 15.4. – 31.5. na Beko ugradbenu tehniku gdje vas čeka do 25% popusta! Vidimo se!
Linker
Kako su objasnili iz Federalne uprave policije, u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova Zeničko-dobojske županije navedeni maloljetnik je pronađen te je o navedenom upoznat nadležni Centar za socijalni rad radi daljnjeg nadležnog postupanja. Ono što posebno zabrinjava je podatak kako ovo nije prvi put, već su se policijski službenici u više navrata susretali sa sličnim slučajevima, a što je pak alarm za uzbunu kada govorimo o cijelom društvu i njegovu odnosu prema ovoj problematici. Tako je ovo 15. slučaj u posljednje dvije godine da su policijski službenici Federalne uprave policije (FUP) spriječili samoubojstva maloljetnih osoba. Brojni sociološki, psihološki, ali i drugi razlozi, poput impulzivnog ponašanja, kao i izloženost različitim utjecajima društvenih mreža na mlade osobe, koje su u pravilu sklonije depresivnim stanjima, dovode do situacija koje traže hitnu reakciju svih društvenih sfera, obitelji u prvom planu, a onda i institucija te struke. Poznato je kako su adolescenti posebno izloženi rizičnim čimbenicima uslijed činjenice da brojni stresni događaji i tom razdoblju života imaju znatno jači utjecaj na mlade ljude koji još uvijek sazrijevaju kao osobe te su, uslijed nedovoljne komunikacije, skloniji ući u depresivna stanja. Naravno, tomu treba dodati izloženost društvenim mrežama čije korištenje, a bez prethodne medijske pismenosti, ali i uz sve navedene razloge i stanja, može dodatno pojačati osjećaj otuđenosti i depresije. Poznato je kako svi oblici psihološkog nasilja među vršnjacima, koje, to treba jasno kazati, nije “izum” modernog doba jer seže duboko u ljudsku prošlosti, upravo u modernom vremenu postaju opasniji s obzirom na to da posljedice toga nasilja, uslijed novih tehnologija, sada može vidjeti širi auditorij. A to se onda i u većoj mjeri održava na mlade, poglavito one koji su izloženi nasilju.
Opasnosti novih tehnologija
Nove tehnologije nude i mogućnost da se o stanju žrtve brže saznaju sve informacije, a onda i reagira kako bi se spriječile tragedije. Upravo se to i dogodilo u Olovu. Istodobno, nove komunikacijske tehnologije otvaraju i mogućnost pružanja brže i učinkovitije psihološke pomoći, a na društvu je hoće li znati prepoznati signale i reagirati navrijeme.