Dio kriminalaca iz BiH koji švercuju drogu i oružje naređenja dobija ni manje ni više nego iz zatvora u Italiji.
To se može zaključiti iz najnovijeg izvještaja Europol-a o prijetnjama EU od organiziranog kriminala, gdje je detaljno opisano kako kriminalne mreže djeluju u Bosni i Hercegovini, zemljama u regiji i izvan nje.
“Vođa kriminalne mreže povezane s regijom zapadnog Balkana i dalje upravlja kriminalnim aktivnostima iz svoje zatvorske ćelije u Italiji. Vjeruje se da redovito šalje naredbe i upute svojim podređenima u vezi s trgovinom drogom i oružjem. Kriminalna mreža aktivna je u Belgiji, Nizozemskoj, Italiji, Njemačkoj, Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini,” naglasio je Europolov izvještaj.
Izvještaj dalje navodi da su nekoliko kriminalnih mreža, sastavljenih od članova iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, umiješane u krijumčarenje velikih količina, uključujući financiranje i distribuciju kokaina iz Južne Amerike na različite europske destinacije i šire.
Međutim, to nije vrh ledenog brijega, jer postoje i kriminalne grupe sastavljene od članova različitih nacionalnosti, često djelujući u državama članicama EU dok održavaju bliske veze sa svojim regijama porijekla izvan EU. Oni dijele zajedničke osobine kao što su kultura, jezik i povijest.
“Ove mreže često kombiniraju članstvo iz različitih zemalja zapadnog Balkana i često se usredotočuju na građane Srbije. Među njima su građani Albanije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Nizozemske, Njemačke, Crne Gore, Slovenije i Turske. Njihova glavna kriminalna djelatnost je trgovina drogom, uglavnom kokainom i kanabisom, te u manjoj mjeri sintetičkim drogama i heroinom,” dodaje se u izvještaju.
Također su uključeni u organizirani imovinski kriminal, krijumčarenje duhana i trgovinu ljudima u svrhu seksualne eksploatacije.
“Oni uglavnom djeluju u Belgiji, Kolumbiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj i zemljama zapadnog Balkana. Za neke kriminalne mreže ne postoje posebni obrasci u smislu nacionalnog sastava,” upozorio je Europol.
Stručnjaci tvrde da se regija Balkana nalazi na krijumčarskoj ruti koja se obično naziva zapadnobalkanskom krijumčarskom rutom.
“Balkan graniči s državama EU i praktično je najbliži put da se ubaci sve što organizirane kriminalne grupe mogu ponuditi. Prije svega, to se odnosi na drogu, a u zadnje vrijeme tu je i krijumčarenje migranata i, posljedično, krijumčarenje oružja. To je uglavnom zbog geografskog položaja. Nadalje, kontakti među tim kriminalcima održavali su se nakon raspada bivše Jugoslavije, a u posljednjih nekoliko godina vidjeli smo neke nove generacije, nove kriminalne grupe koje održavaju te kontakte,” rekao je sigurnosni stručnjak Safet Mušić za “Nezavisne novine.”
To je posebno bilo vidljivo, podsjeća on, kada su aplikacije Sky i Anom otkrivene.
“Očito je da sve organizirane kriminalne grupe, bez obzira jesu li iz Srbije, Crne Gore ili Bosne i Hercegovine, izvrsno surađuju. Općenito nema velikih zapljena droge bez sudjelovanja regionalnih kriminalnih grupa. Očito je da albanske kriminalne grupe imaju specifičan način rada i da tamo nema suradnje, ali također je očito da si ne stvaraju problema međusobno, osim dva klana iz Kotora,” objasnio je Mušić.
Europol, između ostalog, ističe da se najopasnije kriminalne mreže obično specijaliziraju za jednu ključnu kriminalnu aktivnost i djeluju s visokim stupnjem neovisnosti.
“Polovina najopasnijih kriminalnih mreža bavi se trgovinom drogom kao svojom osnovnom djelatnošću. Ostale oblasti kriminala uključuju prevaru, imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima. Ove kriminalne aktivnosti imaju ozbiljan utjecaj na EU i njene građane,” navodi se u izvještaju Europol-a.
Podsjetimo, u jednoj od većih akcija Europol-a, u kojoj je sudjelovala i Bosna i Hercegovina, u studenom 2023. godine uhapšeno je 566 osoba diljem Europe zbog raznih kriminalnih djela, uključujući krijumčarenje oružja i droge.
Približno 626 kilograma kokaina, kao i gotovo 300 kilograma kanabisa, heroina i biljaka marihuane, zaplijenjeno je diljem Europe u to vrijeme.
“U okviru akcije na području BiH uhićeno je 36 osoba ili je prema njima poduzeta druga mjera kojom je osobi ograničeno kretanje”, priopćeno je tada iz Nacionalne zajedničke kontakt točke BiH za suradnju s Europolom.
Među uhićenima u BiH bilo je stranaca, ali i bh. državljana, a oni su uglavnom uhićivani zbog droge i oružja.