Plaće prosvjetara u ŽZH najgore u FBiH, kada će doći do povećanja?

Plaće prosvjetnih radnika u Županiji Zapadnohercegovačkoj najniže su u Federaciji, pokazao je to izvještaj Samostalnog sindikata osnovnog odgoja i obrazovanja FBiH.

Donedavno, točnije u siječnju, ŽZH je bila predzadnja što se tiče plaća prosvjetara (1.395,78 KM), a ispod je bila samo Unsko-sanska županija (1.295 KM).

No, prema podacima iz ožujka, osnovna plaća nastavnika sa VII stupnjem stručne spreme u USŽ narasla je na 1.470 KM, čime je ova županija “skočila” na četvrto mjesto.

Kada pogledamo činjenicu da se konstantno hvalimo kako je gospodarstvo drugo u Federaciji, iza Sarajevske županije, sramotno je da je plaća nekada cijenjenih i uglednih članova društva na zadnjem mjestu.

Predsjednik Nezavisnog sindikata uposlenih u osnovnim školama ŽZH Stanko Ćurčić za Jabuka.tv je objasnio kako je razlog tome što je ŽZH jedina županija u Federaciji u kojoj plaće prosvjetara nisu povećane.

Bilo bi poželjno da pratimo taj trend, da se približimo ostalim županijama, pa barem da ne budemo na začelju. Ako je Županija Zapadnohercegovačka po svim parametrima što se tiče poduzetništva i punjenja proračuna dobra, bilo bi dobro da i prosvjeta osjeti tokazao nam je Ćurčić.

ŽZH je sada zadnja (Izvor: Samostalni sindikat osnovnog odgoja i obrazovanja FBiH)

Inače, kolektivni ugovor Nezavisnog sindikata uposlenih u osnovnim školama ŽZH s Vladom ŽZH istekao je 13. veljače, a nakon isteka vrijedi još tri mjeseca.

Kako doznajemo, sastanak na kojem su razmotrene ponude i prijedlozi u vezi povećanja plaća prosvjetnih radnika Županije Zapadnohercegovačke je održan u Ministarstvu financija u Ljubuškom, a ponuđeno je povećanje od 5,5%.

Potvrdio je za Jabuka.tv Ćurčić, koji je kazao da je štrajk je najgora i zadnja solucija, iako je to legitimno pravo.

Idućeg tjedna bi trebali biti održani sastanci podružnica Sindikata koje trebaju raspraviti o ovoj ponudi i donijeti odluku.Ćurčić smatra da je do ovog stanja u prosvjeti došlo jer se nije ciljano radilo na rješavanju osnovnog i srednjeg školstva, a također ističe kako se potpisivanjem kolektivnog ugovora svake godine pola godine gubi samo na pregovorima, ali se pak nada da će konačno doći do promjena koje su prijeko potrebne.

1 komentar

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.