Svoj jedanaesti roman pod naslovom „Portret duše“ predstavio je hrvatski autor i predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran u srijedu večer u Posušju.
Zanimljiv roman donosi sedam ženskih likova. Svaki od tih likova je jedno poglavlje romana. Svi ovi likovi su na neki način vezani za lik slikara Benjamina koji vrsni portretist. To je roman koji je putovanje kroz šest desetljeća, od 1960. godine do 1920. godine i događa se u Hrvatskoj. „To je meni bila jedna prilika da dam jedan sukus mogućih odnosa, emotivnih lomova, dramatskih situacija, a da negdje u pozadini bude ova naša društvena stvarnost kojoj sam i ja osobno svjedočio svojim životom proteklih šest desetljeća. Ovo je moj najsloženiji roman koji ima nekih 400 stranica. Svaki od tih ženskih likova, njih sedam ispripovijedan je u drugoj formi, umjetničkom ili neumjetničkom, književnom ili neknjiževnom žanru: jedno poglavlje je pismo, jedno poglavlje je filmski scenarij, jedno poglavlje je e-mail prepiska… To je izvanjsko poigravanje s pričom. Ono puno važnije je što sam to pokušao ispripovijedati nekim modernim i suvremenim rečenicama nijansirajući junake kroz njihove psihološke lomove, situacije gdje ih dovodim u poziciju da se moraju očitovati prema najbližima, gdje neke emotivne priče su nekim situacijama jako usložnjene. Ovo je priča o istinskoj ljubavi, ali i o prevarama i o ranjavanjima, te o junacima koji pokušavaju sami sebe ostvariti. Neki su jako pozitivni, neki su jako negativni, neki se traže, neki se ne uspijevaju ostvariti u tom životu, neki se uspijevaju ostvariti, ali plaćaju dosta visoku cijenu za to“, kazao je za naš radio autor Miro Gavran.
Roman je nastajao tri godine i dosta je složen i prožet različitim žanrovima, književnim i neknjiževnim. „Kao čitatelj sam doživio čak i onda kada čitam knjige jako dobrih pisaca da kao čitatelj upadnem u monotoniju. Ja sam htio da kroz ovu bogatu priču da čitateljima pružim neka iznenađenja i da nikada ne uđu u tu monotoniju. Nego da mijenjajući tu perspektivu kako autor pripovijeda da čitatelja navodim da dobiju nešto novo, nešto drugačije, a da se sve to opet poveže kao jedan neobični mozaik od svih boja, nijansiranih. Tako da je poriv za pisanje romana diktirao čitatelj u meni, a ne pisac“, istaknuo je Gvaran moje dodao da je u ovih nekoliko mjeseci od kada je roman izašao doista i dobio povratne informacije da je roman zanimljiv.
Jesu li likovi romana fikcija ili su ipak donekle stvari, autor je kazao da je kombinacija oboje. „Likovi su izmišljeni, ali jako puno posuđuju iz mog iskustva i stvarnih likova. Na kraju, kada je roman gotov, nije ni važno jesu li dokumentarni ili izmišljeni. Mogu reći da ovakav roman sigurno ne bi mogao napisati prije dvadeset godina, jer ipak je trebalo neko iskustvo i vrijeme. To je ta dobit pisca kada uđe u zrelije godine, jer je znatno veća iskustvena škrinja iz koje može zagrabiti“, istaknuo je Gavran.
O njegovom romanu govorio je i autor Ivan Šimić. „Iz mog čitateljskog kuta, roman prekrasno plovi kroz tih šezdesetak i mojih godina. U mnogim likovima i situacijama sam prepoznao i vlastito iskustvo. Gavran je izvanredan dramatičar i ovdje ćemo kroz sve te njegove likove, kroz nesretne sudbine, nesretne žene, prepoznati i ljude oko sebe i iskustva oko sebe. Izvanredan roman koji toplo preporučam“, kazao je Ivan Šimić.
Spomenimo da je u glazbenom djelu večeri pjevala Jelena Čamber, a da je predstavljanje organizirala Matica hrvatska – ogranak Posušje.
Djela Mire Gavrana prevedena na više od 40 jezika, njegove su knjige imale više od 250 izdanja u Hrvatskoj i inozemstvu, po njegovim je dramama i komedijama nastalo više od 400 kazališnih premijera diljem svijeta, a vidjelo ih je više od četiri milijuna ljudi.
Zanimljivo je i istaknuti da Miro Gavran potječe iz Rastovače u Posušju. Njegovi preci iz Posušja su odselili 1921. godine najprije u Derventu, a onda u Slavonski Brod gdje je on i rođen.