Europski parlament po prvi put izglasao poziv za trajni prekid vatre u Gazi

Europski parlament je prvi put pozvao na “trajni prekid vatre” u Gazi i početak političkih napora za pronalaženje rješenja za rat između Izraela i Hamasa.

Rezolucija, koja je čisto simbolična i nema nikakvu pravnu težinu, odobrena je s 312 glasova za, 131 protiv i 72 suzdržana u plenarnoj dvorani u Strasbourgu u četvrtak nakon što je postignut kompromis kako bi se umirili zastupnici desnog centra.

Molba za prekid vatre predstavlja značajnu promjenu u odnosu na prethodno stajalište Parlamenta, dogovorenom u listopadu, koji je pozivao na humanitarnu “stanku” kako bi se pojačao protok pomoći koja stiže do civila u Gazi. To je glasovanje prošlo s 500 glasova za, 21 protiv i 24 suzdržana.

Oštri poziv dolazi u trenutku kada broj ubijenih u Gazi premašuje 24.000.

Dok su lijevo orijentirane i centrističke grupe otvoreno podržale poziv na prekid vatre, članovi Europske pučke stranke (EPP) desnog centra, najveće skupine u domu, izrazili su rezerve.

Rezolucija je donesena nakon što je usvojen amandman koji precizira da prekid vatre treba biti uvjetovan oslobađanjem svih zarobljenika držanih u Gazi i “demontažom” Hamasa, koji je u EU proglašen terorističkom organizacijom.

Održivi mir ne može postojati sve dok Hamas i druge terorističke grupe otimaju palestinsku stvar i ugrožavaju postojanje Izraela, jedine demokracije u regiji, rekao je u utorak Europskom parlamentu Antonio López-Istúriz, zastupnik EPP-a.

U iščekivanju glasanja podneseno je nekoliko verzija teksta, odražavajući različita stajališta.

U znak teških političkih svađa koje su bile potrebne da se rezolucija usvoji, Hilde Vautmans, belgijska zastupnica u Europskom parlamentu pozvala je na postizanje jedinstva nakon više sati pregovora proteklih dana.

Uoči glasanja rekla je da je u pitanju međunarodni kredibilitet EU.

Ipak, 27 čelnika Unije još se nije jednoglasno složilo pozvati na primirje, unatoč molbama zemalja poput Belgije, Irske i Španjolske. Do sada, njihova službena linija ostaje usmjerena na “humanitarne pauze i koridore”, prenosi Klix.ba.

Summit u prosincu završio je bez novih zaključaka o Gazi, unatoč tome što je većina država članica samo nekoliko dana ranije podržala rezoluciju Opće skupštine Ujedinjenih naroda koja poziva na humanitarni prekid vatre.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.