Badnji dan, Badnjak/Badnjica i Jaslice

Riječ Badnji dan dolazi od glagola bdjeti (starocrkvenoslavenski: bad), dan bdjenja. U starini su postojala dva hrastova badnjaka, stari i novi. Stari je ložen i s njim je nestajalo svega staroga uz bdjenje ljudi i iščekivanje novoga i boljega, a na njegovo mjesto stavljao se novi badnjak okićen zelenilom u znak da će život pobijediti, a to zelenilo bilo je bršljan, kojim su se kitili ovratnici kuća, štala, torova, zasijanih njiva vjerujući u bujnost života (bršljanom se i danas kite crkvene kapije ili vrata prigodom nekih godova i dolaska biskupa u župu, što je ista ili slična simbolika). Neki govore, imajući u vidu da se na Božić u čestitki naglasi: Na dobro ti došao Božić i Mlado ljeto, da se badnjak u starini zvao ljeto jer je staro ljeto minulo a dolazi novo ljeto. Osim toga, kod nas se na Novu godinu, koja je u osmini proslave Božića, govori kao čestitka: Na dobro ti došla Nova godina i Mlado lito! Odgovor je: I s tobom Bog dao zajedno.

NA DOBRO VAM DOŠAO BADNJI DAN: Znate li od kuda naziv Badnjak, koju ulogu  ima, kakvi su običaji... - Fenix Magazin
FOTO Ovo su adventski vijenci naših čitatelja, pogledajte fotogaleriju!

Danas se sijeku od hrastovine tri badnjaka koji su kićeni spomenutim zelenilom ili nekim drugim, te oni su se unosili u kuću i stavljali pokraj ognjišta. Brojka tri označava Presveto Trojstvo, a znakom je savršenstva, ljepote, dobrote, ljubavi… Toga dana spomendan je naših praroditelja Adama i Eve. Tijekom dana postoje obredi blagoslova ukućana, domova, štala, stoke, vrtova, vinograda, maslenika, voćnjaka, pčelinjaka, pašnjaka… Također u tom danu kiti se božićno drvce (“rajsko drvce“, okićeni bor/jelka, Kristbaum), uređuje se štalica s djetešcem Isusom, posipa se oko toga slama, a prije bi se posipala po cijeloj kući. Ovaj scenarij izrade jaslica potječe iz vremena sv. Franje Asiškog u Grecciu 1223. god. Isto se to događa i u crkvi. Navečer se odvija obred unošenja badnjak i slame uz određeni ceremonijal koji izvodi kućedomaćin sa svojim ukućanima. Nakon toga mole se molitve i čeka se polnoćka.

Tradicionalni običaji na Badnjak u hrvatskim domovima / Bljesak.info | BH  Internet magazin
Adventski vijenci - Cvjecarna.hr

Ukrašavanje posijane pšenice crven-bijelim-plavim trakama u prikladnim posudama u koje se stavljaju po tri svijeće, zatim kićenje bora i/li jelke u obiteljskim kućama, a pogotovo u mjesnoj crkvi ili kapelici, a ponegdje i na seoskom ili gradskom trgu, objedinjuje sve sudionike i sve obitelji u jednom duhovnom osjećaju i zajedništvu iščekivanja proslave Božića i Božićnoga vremena. Ovaj čin kićenja s nekim prigodnim plodovima posebno odgojiteljski djeluje na djecu i mlade, a svima ostalima kićenje božićnog drveta, koje je simbol sjećanja na drvo života u Edenu (Post 2,9), zatim na drvo križa s kojega je poteklo spasenje čovječanstva.

Obitelj posebno svraća pozornost na božićnu večeru i zajedničku blagoslovnu i zahvalnu molitvu hrane s paljenjem i trnjenjem upaljenih svijeća, te se tom prigodom moli i za zajedništvo svojih članova tijekom sljedeće godine, a ako je netko odsutan, za njega se posebno moli, kao i za pokojnike. Vrhunac slavlja je Polnoćka, a sama riječ kaže: Misa koja se slavi u ponoć u okićenim župnim crkvama.

prof. Ilija Drmić

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.