Vlada Federacije BiH u utorak je na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine utvrdila Nacrt zakona o unutarnjoj trgovini i uputila ga u daljnju parlamentarnu proceduru.
Riječ je o potpuno novom zakonskom tekstu kojim se uređuje oblast trgovine, a koji je usklađen sa brojnim aktima Europske unije.
Razlozi za donošenje novog zakona zasnovani su na potrebi da se na odgovarajući način reguliraju pitanja za koja je u primjeni važećeg zakona ocijenjeno da su uređena na nedovoljno precizan način.
Nova pravila za trgovine i trgovce
Nacrtom novog zakona se, između ostalog, uređuju uvjeti i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, prava i obaveze trgovaca, oblici trgovine, način formiranja i isticanja cijena, trgovačka evidencija, zatim praćenje trgovine i tržišta, zaštita potrošača, zabrana ograničenja trgovine i privremene mjere ograničenja trgovine, ali i radno vrijeme u djelatnosti trgovine, mjere zabrane nepoštenog trgovanja, nadzor i upravne mjere, kao i upravni i inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona.
Između ostalog, član 17. Nacrta propisuje radno vrijeme prodajnih objekata tako da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u razdoblju od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati tjedno, a koje trgovac samostalno raspoređuje.
Prodajni objekti zatvoreni su nedjeljom i u dane blagdana s tim da Vlada FBiH može odlukom odrediti prodajne objekte koji su dužni raditi u vrijeme blagdana i u kojem obujmu.
Prethodne odredbe se ne odnose na cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao ni na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavaonica vezanih za prodaju na grobljima.
Propisani su prekršaji za povredu odredaba ovog zakona, inspekcijski nadzor nad njihovim provođenjem, a kaznene odredbe su dopunjene.
Kazne za prekršaj i do 30.000 KM
Osim toga, Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o kontroli cijena i uputila ga u daljnju parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku.
Kako je navedeno u razlozima za donošenje, Zakon o kontroli cijena donesen je 1995. godine, a izmjene iz 2008. i propisane kazne za prekršitelje ovog zakona su minimalne i nisu davale rezultate.
Predloženim izmjenama, za prekršaj iz člana 14. Zakona o kontroli cijena, pravna osoba bi trebala plaćati 6.000 KM, umjesto dosadašnjih 1.000 KM, a gornja granica umjesto dosadašnjih 10.000 KM iznosila bi 30.000 KM.
Projekt „Zaključavamo cijene“ od 15. prosinca
Također, usvojena je i Informacija Federalnog ministarstva trgovine o pokretanju Projekta „Zaključavamo cijene“ u trajanju od 15. prosinca 2023. do 15. ožujka 2024. godine.
U Informaciji se ističe da Projekt „Zaključavamo cijene“ predstavlja novi modalitet suradnje i dijaloga između trgovaca, domaćih proizvođača i distributera, udruženja potrošača, poslodavaca, sindikata i Federalnog ministarstva, te je strateški zaokret u kreiranju boljeg poslovnog ambijenta u kojem su zaštićeni interesi potrošača i trgovaca.
Podsjeća se da je Federalna vlada 28. rujna ove godine donijela Odluku o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode, te je održan niz zajedničkih sastanaka predstavnika trgovaca, udruženja potrošača, poslodavaca, sindikata i Federalnog ministarstva na kojima su razmatrani efekti provođenja mjera.
Ocijenjeno je potrebnim da se pokrenu i drugi modaliteti zajedničkog dobrovoljnog djelovanja svih aktera u oblasti trgovine, te postignut dogovor da se pokrene Projekt „Zaključavamo cijene“ s ciljem poticanja i afirmiranja društvene odgovornosti trgovaca.
Federalni ministar trgovine je imenovao Radnu grupu za izradu i provedbu ovog projekta.
U Informaciji se navodi da je na posljednjem sastanku ove radne grupe dostavljen spisak od 40 proizvoda, koji obuhvaća životne namirnice i higijenske potrepštine, a kako bi se potrošačima ponudili kvalitetni proizvodi po nižim cijenama.
Načinjen je i tekst Protokola o načinu provedbe Projekta „Zaključavamo cijene“, kojim se definira način provedbe, prava i
obaveze Federalnog ministarstva trgovine i pravnih ili fizičkih osoba registriranih za obavljanje trgovine na malo, koji dobrovoljno sudjeluju u ovom projektu.
Obrazloženo je da su trgovci nakon potpisivanja Protokola dužni dostaviti Federalnom ministarstvu ovjeren i potpisan spisak 40 proizvoda, koji sadrži naziv proizvoda, jedinicu mjere, redovnu cijenu proizvoda na dan 14. prosinca 2023. godine, „zaključanu cijenu“ u tijeku trajanja Projekta i naziv dobavljača/proizvođača.
Trgovci će istaknuti proizvode sa „zaključanim cijenama“
Također, trgovci imaju mogućnost da u tijeku trajanja Projekta promijene brend ili cijenu pojedinog proizvoda iz već objavljenog spiska na stranici Federalnog ministarstva, s tim da su dužni u roku od 48 sati prije početka primjene izmjene obavijestiti ovo ministarstvo, dostaviti novi ažurirani spisak i navesti razloge za promjenu.
Federalno ministarstvo će na svojoj službenoj web stranici objaviti naziv trgovaca, distributera/proizvodača koji sudjeluju u Projektu, kao i navedeni spisak proizvoda. Za označavanje tih proizvoda sudionici Projekta će koristiti originalni logo „Zaključavamo cijene“ i to isključivo za one proizvode koji se nalaze na dostavljenom spisku.
U Informaciji se naglašava da se ovaj projekt ne odnosi samo na tržne lance. Naime, s ciljem postizanja šireg obuhvata sudionika, odnosno uključivanja i malih trgovaca iz kanala tradicionalne trgovine, određeno je da je minimalni broj artikala sa kojim oni mogu sudjelovati 20 proizvoda.
Trgovci, sudionici Projekta, dužni su na ulaznim vratima vidno istaknuti plakat s artiklima koji su obuhvaćeni ovim projektom, s
pripadajućom fotografijom, maloprodajnom cijenom prije i maloprodajnom cijenom za vrijeme trajanja Projekta, javila je Vlada Federacije BiH.