Gospodarstvenici iz ŽZH tražili priznavanje inozemnih kvalifikacija za radnike iz Indije i Bangladeša

Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja – CIP organizirao je jučer u Mostaru završnu konferenciju projekta ILIRIC, piše Večernji list BiH​. Centar za informiranje i priznanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja deset mjeseci provodio je projekt ILIRIC, usmjeren na provedbu Lisabonske konvencije u BiH. Projektni tim ILIRIC-a analizirao je sve propise iz područja priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u BiH, omogućio prevođenje pratećih dokumenta Lisabonske konvencije na sva tri jezika u službenoj uporabi u BiH, čime je Lisabonsku konvenciju učinio lakšom za razumijevanje, a samim time i za korištenje u BiH i regiji. U sklopu projekta kreiran je i predstavljen model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, čijim bi usvajanjem dosegnuli potpunu harmonizaciju zakonodavstva s odredbama Lisabonske konvencije, čime se BiH približava europskim trendovima u priznavanju.

Kreirali model zakona

Konferenciju je otvorio ravnatelj CIP-a Damir Ljubić, koji je u svom uvodnom govoru istaknuo kako su djelatnici CIP-a jedna velika obitelj koja kontinuirano radi na poslovima informiranja i priznavanja visokoškolskih kvalifikacija te kako priznavanje više ne predstavlja problem u BiH. – CIP radi profesionalno, na europskoj razini, a u prilog tome govori da je projekt podržalo i Vijeće Europe. U sklopu projekta ILIRIC kreirali smo model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih isprava koji vam predstavljamo na konferenciji uz nadu da ćete zajednički uspjeh našeg tima prenijeti svojim suradnicima – naglasio je ravnatelj Ljubić te posebno zahvalio predstavnicima Slovenije, Hrvatske i Srbije što su prepoznali značaj ovog projekta. Ljubić je podsjetio kako je CIP dio međunarodne mreže ENIC-NARIC koju čini 55 zemalja članica EU-a i svijeta, koju su uspostavili Vijeće Europe i UNESCO u svrhu akademske pokretljivosti i što kvalitetnije provedbe načela Lisabonske konvencije. Uz ostalo, CIP sudjeluje u koordiniranju i međunarodnoj razmjeni akademskog osoblja, studenata i programa u području visokog obrazovanja, predstavljaju BiH u međunarodnim projektima u području visokog obrazovanja iz svoje nadležnosti, posreduje u međunarodnoj mreži centara za informacije (mreže ENIC/NARIC) i pruža informacije visokoškolskim ustanovama u BiH u vezi s inozemnim visokoškolskim ustanovama i programima itd. Ljubić je napomenuo kako je provedba Lisabonske konvencije iznimno važna i zbog mobilnosti radne snage kod nas i u svijetu. – Sve češće javljaju nam se gospodarstvenici iz BiH sa zahtjevom priznavanja inozemnih kvalifikacija za osobe koje žele kod sebe zaposliti. Tako su nam se iz ​Zapadnohercegovačke županije javili gospodarstvenici sa zahtjevom priznanja kvalifikacije iz Indije, Bangladeša i drugih zemalja, a kako smo u međunarodnom sustavu, odnosno potpuno ravnopravni na europskoj i svjetskoj razini, te smo zahtjeve rješavali za dan-dva, naravno, za kvalifikacije koje su u redu, a većina je takvih – kazao je Ljubić.

Izvrsnost u provedbi

Menadžerica projekta Mirta Mandić Martinović s ponosom je kazala kako je CIP prva regionalna institucija koja je omogućila da svi prateći dokumenti budu dostupni na svim jezicima u službenoj uporabi u BiH, što je značajno za provedbu Lisabonske konvencije i postizanje višeg stupnja harmonizacije zakonodavstva u BiH s odredbama ove Konvencije. – Naš cilj je motivirati sve stakeholdere na potpunu primjenu Lisabonske konvencije i olakšati njezino razumijevanje i korištenje, što će u konačnici rezultirati izvrsnosti u njezinoj provedbi u BiH – poručila je Mandić Martinović. Prema njezinim riječima, u proteklih deset mjeseci analizirani su svi propisi iz područja priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u BiH, prevedena je prateća dokumentacija Lisabonske konvencije. – U sklopu projekta kreiran je i predstavljen model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, čijim bismo usvajanjem dosegnuli potpunu harmonizaciju zakonodavstva s odredbama Lisabonske konvencije, čime se BiH približava europskim trendovima u priznavanju – dodala je Mandić Martinović. Priznanje radu CIP-a nedavno je stiglo iz Stockholma, gdje je predstavnika CIP-a Dženan Omanović imenovan za potpredsjednika Međunarodne mreže ENIC. – Ponosni smo što sudjelujemo u radu tih mreža i u međunarodnim projektima iz oblasti kako priznavanja tako i oblasti sustava osiguranja kvalitete razvoja kvalifikacijskih okvira, studentske mobilnosti i posebno priznavanje kvalifikacija reguliranih profesija – istaknuo je Omanović. Događaju su nazočili predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvalitete BiH – HEA, predstavnici nadležnih obrazovnih vlasti i nadležnih tijela za priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, kao i regionalni predstavnici ENIC centara Slovenije, Hrvatske i Srbije koji su prepoznali važnost ishoda projekta ILIRIC.

5 komentara

  • Taj kapital neće stati dok nam potpuno dušu ne uzme, a već je je dobro uzeo.
    Čak će nam promijeniti i etničku strukturu, a sve da bi pojedinci živili u bisu jer su oni duša davno đavlu dali.

  • Mark.Točno đavlu dušu dali pa imaju li svijesti koliko đavlu triba uvik malo .Nećeš ništa odnit na oni svit.Dušu i krv piju na slamku .

  • Sve gospodarstvenika ZZH hitno na preglede mozga. Očito im je isključen ili su oni to sami učinili. Toliko skolovanih osoba na Zavodu za zapošljavanje kod nas Traže strance za rad i još da im se priznaju diplome .Mogu biti ubice silovatelji itd itd. Postavlja se pitanje zašto?????Jeftinija radna snaga nego damaci radnici. Gdje ih mislite smještaj naci?????Mozda u vašim domovima?????Pa čak u Hotelima?????.Jednom rjeci šačice jada ste i ništa drugo. Dali ste zabrinuti sutra za svoju djecu ako ih imate?????Posebno žensku!!!!!

    • Sve je to u svrhu njihova bogaćenja nije im bitna cijena ,niti im je bitan domaći čovik samo novac,sotona odavno vlada a medju njima najvise

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.