Zagorje: Blagdan sv. Luke i predstavljanje projekta OŠ Franice Dall’era Vir

Blagdan svetog Luke proslavljen je jučer u Zagorju svetom misom u župnoj crkvi, ali i događajima nakon svete mise u organizaciji djelatnika i učenika škole u Viru. Sveto misno slavlje u župnoj crkvi predmolio je uz koncelebraciju svećenika don Ivica Boras, župnik u Viru.

Nakon svete mise, videopredstavljanjem OŠ Franice Dall’era u Viru, stanovnici ovog djela Posušja upoznali su se s projektom pod naslovom ,,Naš vrt – izvor saznanja i razlog ostanka na ognjištu”. Riječ je o uspješnom projektu ove naše škole iz Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i BiH. Taj projekt jučer je predstavio sve projektne aktivnosti učenika i djelatnika škole u Viru, u posjetu doveo partnersku školu iz Đakova, te smo i vidjeli nastupe obje škole u dvorištu crkve, kao i lijepo druženje uz bogate stolove s kojom je obilježena i manifestacija Dani kruha. Lijepo vrijeme je poslužilo okupljanju koje je bilo više nego uspješno kazala je za naš radio ravnateljica Osnovne škole Franice Dall’era Dijana Galić. „Bilo je odlično. Blagdan svetog Luke uveličao nam je dodatno ovo naše slavlje. Naši dragi gosti iz Đakova izveli su svoje točke, mi smo pripremili izložbu naših starina, proizvoda. Bilo je i zakuske, pjesme, plesa,… Proteklo je odlično. Kada dobijete riječi hvale i čestitke, onda je to sigurno znak da je sve prošlo u najboljem redu“, kazala nam je ravnateljica Osnovne škole Franice Dall’era Dijana Galić.

Jučer su u Zagorju bili i učenici i djelatnici osnovne škole Budrovci iz Đakova koji su u ovom projektu partneri školi u Viru. Oni su doputovali u Posušje s autobusom, predstavili svoje nošnje, te sudjelovali u programu druženja, kazao nam je ravnatelj OŠ Budrovci iz Đakova Ivan Jukić. „Stiglo nas je osamnaest, deset učenika i osam učitelja koji aktivno sudjeluju u projektu. Djeci je ovo i ujedno mala nagrada za sudjelovanje, da dođu u Hercegovinu odakle pola naših koji su tu vuče korijene i upoznaju je. Mi smo se kratko predstavili ne želeći umanjiti program i slavlje škole domaćina“, kazao je ravnatelj OŠ Budrovci iz Đakova Ivan Jukić koji nam, zanimljivo, otkriva podatak da mu je starina u Vučipolju kraj Posušja.

,,Naš vrt – izvor saznanja i razlog ostanka na ognjištu” – novi način učenja

Inače, projekt pod nazivom ,,Naš vrt – izvor saznanja i razlog ostanka na ognjištu” je projekt s kojim je osnovna škola u Viru uspješno aplicirala na javni poziv Vlade Republike Hrvatske. Podsjetimo, projekt škole ,,Naš vrt – izvor saznanja i razlog ostanka na ognjištu” našao se među 70 najboljih odabranih projekata i u vrijednosti je od 17. 873 eura. Ciljeva je kroz projekt više, no svi su koncentrirani u učenike škole i na nove mogućnosti učenja, nešto naprednije nego nam sada nude mnoge naše škole, kazala nam je ravnateljica Osnovne škole Franice Dall’era Dijana Galić. „Ciljevi zbog kojih smo ušli u ovaj projekt je poboljšati kvalitetu nastavnog procesa, doći do novih spoznaja, da djeca kritički razmišljaju, da istražuju, da surađuju kao i do sada s drugim učenicima. Želimo razvijati kompetencije 21. stoljeća, kako učenika tako i nastavnika, ali i svih drugih. Željeli smo poboljšati raspoloživost nastavnih i tehničkih pomagala u našoj školi“, kazala nam je između ostalog ravnateljica Galić.

Na sličan način i s istim ciljevima projekt se provodi i u Budrovcima, kazao je ravnatelj ove škole Ivan Jukić. „Mi se ovim aktivnostima kada je u pitanju ostanak na ognjištima i sličnim projektima bavimo već desetak godina. Razvijamo kroz ovakve projekte poduzetništvo na jedan drugačiji način. Aktivnosti kao što su izrada proizvoda, planiranje, zarada, ulaganje novca,… Dakle, kompletna poduzetnička priča, ali u malome. Koncipirali smo priču da je jedan razred u našoj školi jedna mala školska tvrtka. Oni osmišljavaju proizvod, kreiraju prezentaciju, cijenu, planiraju što će sa sredstvima koja su uprihodovali, koliko će uložiti, ostaviti za neke buduće projekte… Učimo ih stvarnom životu. Iako su mali, sigurno će nešto u glavama i ostati“, smatra ravnatelj Jukić.

Za učenicima škole je do sada već dosta aktivnosti iz projekta. Oni su sadili, destilirali, ispitivali, istraživali, dobili različitu opremu, dizajnirali internetsku stranicu, te dobili proizvode. Sve ovo uz još niz aktivnosti rezultat su dosadašnjeg tijeka projekta, istaknula je ravnateljica Galić. „Počeli smo s destilacijom lavande, dobili hidrolat, eterična ulja i marcelat. Djeca su to s nastavnicima pakirala u bočice. Zatim smo izrađivali proizvode od aronije, pa smo izradili sok i džem, jer aroniju također imamo u svom vrtu. Djeca su stalno sudjelovala u skladu sa svojim mogućnostima i zahtjevnošću svakog koraka projekta. Provjeravali smo tlo na kojem raste lavanda. S nastavnicom kemije su određivali PH vrijednost tla, pratili temperaturu… Lavanda nije zahtjevna za uzgoj što je vjerojatno i znanstveno dokazano, ali je sve ovo dobro što radimo jer djeca istražuju i sami dolaze do zaključaka kako se nešto proizvodi, kako nešto raste, što je potrebno za rast, razvoj, preradu… Njima je sve to zanimljivo, jer možemo im satima govoriti teoriju, ali jedan sat prakse mjerenja i istraživanja im znači puno više. Želimo da djeca sama zaključuju i gledaju neke nove metode rada. Sljedeće što nam ostaje u projektu je saponifikacija, izrada sapuna. I tu će djeca imati priliku za jako puno novih saznanja, pogotovo iz kemije. Cilj nam je da djeca kroz praksu saznaju u tom procesu znači sol, destilirana voda, kako se rukuju, kakva zaštitna oprema treba, koliko je sve to opasno. Oni znaju u teoriji, ali priliku za praksu nisu imali“, kazala nam je ravnateljica Galić.

U sklopu ovog projekta škola je dobila i internetsku stranicu za potrebe praćenja i rada na projektu. „Učenici je sami vode i uređuju. Kreirali smo na njoj i jedan dio za praćenje, tabelu u kojoj naši učenici i učenici iz partnerske škole će zajedno pratiti rast i razvoj lavande. Tako smo školi u Budrovcima poklonili dvije sadnice, pa će naši i njihovi učenici mjeriti i pratiti rast i razvoj lavande, te usporediti rezultate tamo negdje na proljeće… Djeca na ovaj način surađuju, razvijaju informacijsko – tehnološke sposobnosti,… Ovim projektom mi smo već dobili brojnu opremu ta rad, dva projektora visoke kvalitete koje smo već koristili, obnovit ćemo kabinet informatike sa šest novih računala“, istaknula je ravnateljica Galić. Također, etikete na proizvodima su rad učenika škole u Viru.

Najvažnije iz ovog projekta je što on neće bljesnuti u trenutku ove školske godine, nego kroz različite dimenzije ostaje kao mogućnost novog načina učenja i za nadolazeće generacije učenika u Viru. Iz škole su također istaknuli da veliku zahvalu upućuju Nadi Šarić koja je sa svojom opremom radila s učenicima procese destilacije, ali i svima drugima koji na bilo koji način pomažu, posebno svojim učenicima i djelatnicima škole, jer je projekt zajednički rad svih njih u školi. Učenike i djelatnike ove škole za nekih dvadesetak dana čeka i odlazak u Budrovce u Đakovo, prenosi radioposusje.ba.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.