Delegacija EU i Ambasada Švedske u BiH donirali su Institutu za nestale osobe BiH (INO BiH) neophodnu opremu u okviru kontinuirane podrške Institutu i Međunarodnoj komisiji za nestale osobe (ICMP).
Ta donacija odražava posvećenost EU podršci BiH i ICMP-u u njegovim nastojanjima da se u skladu s vladavinom prava pronađu i istraže nestanci osoba u sukobima 1990-ih godina.
Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johann Sattler posjetio je Institut za nestale osobe danas kako bi službeno uručio Integrirani sustav za upravljanje podacima (iDMS), najmodernije softversko rješenje koje je ICMP razvio u bliskoj saradnji s Institutom za nestale osobe BiH.
Krajnji cilj je bio da se iDMS prilagodi kako bi odgovarao konkretnim potrebama Instituta i izazovima s kojima se suočava u čuvanju Centralne evidencije nestalih osoba i osiguravanju analize velike količine osobnih i forenzičkih podataka.
Ta donacija je samo jedan dio naše kontinuirane pomoći naporima usmjerenim ka traženju nestalih, uključujući podršku radu ICMP-a i pomoć nadležnim organima u BiH u ispunjavanju njihovih obaveza prema obiteljima nestalih osoba. Obitelji imaju pravo znati sudbinu svojih nestalih srodnika i mjesto gdje se oni nalaze. To nije samo naša zajednička moralna obaveza, već će to također doprinijeti jačanju vladavine prava, mira i stabilnosti u BiH. Trajni mir i pomirenje se ne mogu postići bez uvjerljivog i efikasnog nastojanja da se pronađu nestale osobe a odgovorni za njihov nestanak privedu licu pravde, kazao je ambasador Sattler.
Prilagođena verzija iDMS će omogućiti Institutu za nestale osobe BiH da prikuplja, pohranjuje, dijeli i analizira podatke o nestalim osobama i njihovim obiteljima, kao i podatke o ekshumacijama, forenzičkoj obradi i analizi DNK. Taj jedinstveni softverski alat olakšat će nesmetanu razmjenu podataka između terenskih ureda Instituta.
Predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Nikola Perišić je rekao da je modificirana i prilagođena verzija iDMS-a alat koji će omogućiti efikasnu razmjenu podatka pohranjenih u bazi podataka između istražitelja u njihovim područnim i terenskim uredima i Centralne evidencije nestalih osoba.
Želio bih naglasiti mogućnost rješavanja oko 1.600 NN slučajeva sa kojih je izoliran DNK profil, ali do danas nismo imali podudaranje s referentnim uzorcima krvi koje su ustupile obitelji nestalih osoba. Vjerujemo da su upravo u mnogim od ovih slučajeva napravljene greške u vrijeme kada su žrtve identificirane klasičnom metodom prije uvođenja analize DNK, izjavio je Perišić.
EU je do sada donirala 16 milijuna eura pomoći ICMP-u i organima u BiH kako bi se osnažili njihovi kapaciteti za traženje i identifikaciju nestalih osoba u BiH. Pored toga, u cilju prenošenja procesa na domaće organe, EU je opremila laboratorij za analizu DNK na državnom nivou i financirat će specijaliziranu obuku za zaposlene u laboratoriju, priopćeno je iz INO BiH.
posusje.info