Maćuhice – ljepotice jeseni i zime

Sama ili u kombinaciji s drugim vrstama, maćuhica je neizostavna vrsta za jesensku sadnju. Iako izgleda nemoguće, nježni i tanki, baršunasti listići maćuhice u stanju su zimi pokazati zube i odoljeti i najvećem snijegu i ledu. Nije rijedak prizor šarenih cvjetova kako izbijaju ispod snježnog pokrivača. Velika raznolikost boja, oblika i veličine cvijeta daje posebnu draž ovom cvijeću.

Većina ljetnog cvijeća početkom jeseni završava sa cvatnjom. Kako vaši vrtovi, okućnice i terase ne bi ostali bez cvijeća, početak jeseni je pravo vrijeme za sadnju maćuhica. Iako se maćuhice mogu saditi i u proljeće, preporučuje se jesenska sadnja budući da je zemlja još topla i biljke se bolje razviju za zimu. Tako u proljeće maćuhice budu bujnije i pune cvjetova.

Mini peletirano organsko gnojivo za vaš povrtnjak

Maćuhica je vrlo otporna na niske temperature i hladnoću pa vrtu daje posebnu čar tijekom jeseni i zime.

Uspijeva kao vrtna biljka, ali i kao lončanica. Riječ je o cvijetu u kojem možete uživati tijekom cijele jeseni i zime, sve do pojave prvih velikih vrućina.
Najčešće se sadi u vrtovima, visećim posudama, gredicama. Ako maćuhice planirate saditi u vlastitom vrtu, na balkonu ili terasi, prilikom kupovine sadnica obratite pažnju na nekoliko detalja. Birajte biljke s puno cvjetnih pupova i zdravim zelenim listovima.

Cvjetovi različitih boja i veličina

Maćuhicu odlikuju cvjetovi s pet latica koje se međusobno preklapaju, promjera i do 8 cm. Dolaze u raznim kombinacijama bijele, žute, plave, ljubičaste i drugih boja s karakterističnim tamnijim središnjim dijelom. Postoje i jednobojne sorte. Posljednjih su godina naročito popularne maćuhice minijaturnih cvjetova, koje se uzgajaju kao trajne cvjetne vrste tijekom više godina.

Maćuhice u Sjemenarninoj ponudi.

Sadnja maćuhica

Sadnju maćuhica je najbolje obaviti  početkom listopada, uz korištenje namjenskih supstrata, a ako se sadnja obavlja u postojeće tlo, odnosno gredice, onda je prije sadnje potrebno obaviti gnojidbu tla, za što preporučujemo organska gnojiva Vrtko ili Povrtko.

Mini peletirano organsko gnojivo za vaš vrt

Sadnja presadnica se obavlja na razmak između biljaka 15 cm – 20 cm, a nakon sadnje je potrebno obaviti zalijevanje biljaka. Za uzgoj maćuhica najbolje je odabrati osunčane i djelomično zasjenjene lokacije.

Dva tjedna nakon sadnje, obavlja se prva prihrana odgovarajućim odnosno namjenskim gnojivima, a u tu svrhu preporučamo provjerena gnojiva za cvjetajuće biljke.

Svakako i nakon sadnje biljke je potrebno kontinuirano zalijevati, prihranjivati i štititi od bolesti i štetnika. Vrlo bitno kod uzgoja maćuhica je uklanjanje ocvalih cvjetova jer biljka reagira tvorbom novih cvjetnih pupoljaka.

Isto tako uklanjanjem ocvalih cvjetova sprječavamo tvorbu sjemena koja iscrpljuje biljku. Na taj način biljka će duže cvjetati. Uz pravilnu njegu u maćuhicama ćete uživati sve do prvih vrućina kada s dolaskom visokih temperatura prestaje razdoblje njihove cvatnje.

Puno više informacija o sadnji, gnojidbi i zaštiti maćuhica doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Vrtne alate za vaše najmlađe pomagače u vrtu potražite u najbližem Sjemenarninom agrocentru

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.