Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije imenovalo je Povjerenstvo za izvanredne provjere pridržavanja radnog vremena u zdravstvenim ustanovama koje imaju status ugovorne zdravstvene ustanove.
Tako je imenovano Povjerenstvo, kako doznaje Bljesak.info, proteklih dana u kontroli osoblja Sveučilišne Kliničke bolnice Mostar s naglaskom na ‘reguliranje početka i završetka radnog vremena’.
”Izvješćujemo Vas da su rukovoditelji organizacijskih jedinica, prilikom provjere radnog vremena od strane imenovanog povjerenstva, dužni staviti na uvid dokumentaciju koju zatraži povjerenstvo, a odnosi se na evidenciju o radnom vremenu”, navedeno je u internom dopisu koji se odnosi na Klinike, Službe, Zavode i Odjele Sveučilišne Kliničke bolnice u Mostaru.
Naime, u Pravilniku o radnom vremenu u zdravstvenim ustanovama koje imaju status ugovorne zdravstvene ustanove, između ostalog definiran je početak i završetak radnog vremena u domovima zdravlja i ugovornim ljekarnama, kao i u drugim ugovornim zdravstvenim ustanovama.
”Radno vrijeme radnim danom počinje u 7,30 sati, a završava u 15,30 sati. Izuzetno, početak i završetak radnog vremena može se i drugačije odrediti sukladno potrebama stanovništva, oblicima pružanja zdravstvene zaštite, broju zdravstvenih timova i organizacijskim mogućnostima ustanove”, navedeno je u Članku 6. ovog Pravilnika.
U rasporedu radnog vremenu, između ostalog, istaknuto je kako Ugovorne zdravstvene ustanove utvrđuju Pravilnikom o radnom vremenu pružanje zdravstvene zaštite i to:
”a) u hitnoj medicinskoj pomoći neprekidno od 0 do 24 sata sedam dana u tjednu;
b) u primarnoj zdravstvenoj djelatnosti organiziranjem rada u jednoj ili
dvije smjene, dvokratnim radnim vremenom, prilagođavanjem radnog
vremena, te stalnom pripravnošću i dežurstvom prema potrebama
stanovništva;
c) u ambulantama s malim brojem gravitirajućih pacijenata organiziranjem
dužine radnog vremena u skladu sa razmjernim brojem registriranih
pacijenata u odnosu na utvrđene normative za jedan zdravstveni tim,
d) u specijalističko-konzultativnoj zdravstvenoj djelatnosti organiziranjem rada u jednoj ili dvije smjene…”
Koliko se liječnici pridržavaju navedenih satnica i kakvi će biti zaključci imenovanog Povjerenstva ostaje za vidjeti.