Dok su se nekada Brotnjaci hvalili vrhunskim vinom i rakijom, danas, izgleda, teritorijalna odrednica ne “igra” veliku ulogu u kvaliteti alkoholnih pića. Podatak da je čovjek iz Rakitna osvojio prestižne nagrade na renomiranom Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, potvrđuje tu konstataciju.
Na tom uglednom sajmu Žarko Romić Džaja okitio se dvjema medaljama, jednom zlatnom i jednom srebrnom. Izborio je to sa svoje dvije loze, jednom bezbojnom (mladom) te drugom odležalom (barikiranom), i to u srcu Srbije, zemlje poznate po proizvodnji i uporabi žestokih alkoholnih pića.
Poznato je da je Međunarodni poljoprivredni sajam najveća i najznačajnija smotra agrara u ovom dijelu Europe. Okuplja sve značajne čimbenike agrobiznisa i predstavnike gospodarskih grana koje se naslanjaju na poljoprivredu, iz cijeloga svijeta. Ovogodišnji jubilarni, 100. sajam ugostio je 1100 izlagača iz Srbije i još 21 zemlje (Mađarske, Italije, Češke, Nizozemske, Španjolske, Turske, Indonezije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Danske, Rumunjske, Poljske, Bugarske, BiH, Crne Gore, Austrije, Maroka, Kube, Belgije i Angole).
Tradicija se nastavlja
Nije to došlo preko noći. Još pedesetih godine prošlog stoljeća moja je baka u Rakitnu imala gostionicu, a moj otac je tu tradiciju nastavio sedamdesetih godina. Naravno, jabuka ne pada daleko od stabla te sam i ja naslijedio tu ljubav od svojih predaka. Dok su oni proizvodili pića na tradicionalni način, ja sam otišao i korak dalje, počeo sam u proizvodnju alkoholnih pića unositi postignuća znanosti. Tako sam već sada uspio usavršiti izvrsne rakije od grožđa, šljiva, jabuka, viljamovku i travaricu, a aktivno radim i na usavršavanju likera, ponajprije medice i višnje. Ispočetka je to bio samo hobi, a danas sam se ozbiljno prihvatio posla i vjerujem kako ću uspjeti – tvrdi za portal Večernjeg lista BiH poznati Rakićak Džaja, iznimno aktivan društveni djelatnik i jedan od osnivača nekadašnjeg glasovitog Turnira stokilaša.
(f)
Romića podrumi su puni drvenih bačvi u kojima već godinama odležavaju žestoka pića čekajući svoju potpunu zrelost. Inače, Romić je do sada u svojoj trgovini Co Trink prodavao pića proizvedena u raznim dijelovima svijeta, a vjeruje kako će uskoro u ponudi biti i proizvodi iz vlastite proizvodnje. Zasađene plantaže jabuka te priprema podruma i opreme za ozbiljniju proizvodnju jamče da će iz Džajinih podruma poteći vrhunska rakija. Premda se tek nekoliko godina ozbiljnije uhvatio u koštac s proizvodnjom žestokih alkoholnih pića, nagrade, koje su mu u startu potvrdile da radi kvalitetno, i daju mu poticaj. Tako su njegova Medica i Jelinak već poznata alkoholna pića, okitili su se zlatnom medaljom u veljači ove godine na Međunarodnom festivalu jakih alkoholnih pića “Zlatni čokanj”. Ubiranje vrhunskih priznanja i prije nego što je krenuo u ozbiljnu proizvodnju i izlazak na tržište sa svojim rakijama, znak su da Džajine žestice imaju budućnost.
Premium proizvodi
– Ne zanimaju me kvalitetna pića, cilj mi je proizvesti premium proizvod. Savjetujem se sa strukom, a i sam mnogo i strpljivo radim kako bih postigao najbolje. Za to je potrebno vrhunsko voće, kvalitetna oprema te, što nije nimalo manje značajno, i odležavanje u hrastovim bačvama. U mojim bačvama već godinama odmaraju rakije koje će, vjerujem, već sljedeće godine kvasiti grla osoba koje uživaju u žestokim pićima – poručuje za Vecernji.ba Džaja.
zar ima ,,loze ..u Rakitnu?
U rakitnu jedino od bukve grozda ni za like.