Šezdesetdvogodišnja državljanka Republike Hrvatske, koja je rano jutros spašena s litice na Veležu, bila je penjačica s dugogodišnjim iskustvom, potvrdio je za Bljesak.info, Muhamed Izdirević jedan od onih koji su bili dio skupine u kojoj se nalazila i unesrećena.
To nije bilo neiskustvo, ona se proklizala na jednom rukohvatu, nije ga uspjela dohvati i pala je. Naravno imala je sigurnosnu opremu koja ju je sačuvala, pala je par metara pri čemu se udarila u stijenu i zadobila ozljede, objašnjava Izdirević .
Izdirević je planinarima iz Hrvatske bio na usluzi kao lokalni poznavatelj terena Ferate “Srce Veleža”, kao i jedan od onih koji je nakon nesreće pozvao na spašavanje hrvatske državljanke.
Tu grupu poznajem već neko vrijeme, oni su poznato planinarsko društvo iz Hrvatske. Svi su profesionalci i grupa je bila birana. Došli su u velikoj grupi od 25 članova ali samo njih šest i njihova dva vodiča bili su probrani za penjanje po ovoj Ferrati. To su najbolji penjači, oni s dugogodišnjim iskustvom, kazao je. Objašnjava, penjanja po ovoj Ferrati su osigurani putevi koji imaju nogostupe, sajle sve potrebno za penjanje po litici, a koristi se i posebna oprema za penjanje koju su penjači iz Hrvatske imali. No zna se dogoditi nesreća.
Imate lakših i težih ferrata, ovo je bila jedna jako teška ferrata, oni su znali za to, dobro su se informirali i spremili. Kod nas su već ranije prošli nekoliko njih i bilo im je poznato, ističe. Naime, Ferata „Srce Veleža“ je dugačka oko 600 metara i na toj dužini sajle treba savladati oko 400 metara visinske razlike koju su izradili članovi PD „Treskavica“ iz Sarajeva s partnerima.
No kada je riječ o pravljenju Ferata iz GSS u BiH kazali su kako je problem to ”što se ne zna tko ih i gdje pravi kao i tko je zadužen za njih”.
Konkretno ova Ferrata ‘Srce Veleža’, kad se dogodi nesreća nijedna stanica GSS-a ne može doći ni u najoptimalnijim uvjetima minimalno tri sata. Očito je da, kao i sve u našoj zemlji, i ferrate može praviti tko gdje želi i kakve želi, vodiči mogu biti kakvi hoće, a na kraju sve to završava tako da ih volonteri spašavaju, kazali su iz GSS u BiH.
Iz planinarskog društva GEA iz Hrvatske čija je članica bila i stradala penjačica odbili su trenutno dati bilo kakve izjave. Podsjetimo, državljanka Hrvatske koja se jučer zaglavila na stijenama planine Velež spasili su pripadnici GSS Mostar, a ona je prebačena u Kantonalnu bolnicu Dr. Safet Mujić u Mostaru.
Više od 80 spasilaca Gorske službe spašavanja BiH bilo je na terenu i pokušavalo spasiti planinarku. U akciji je sudjelovao i helikopter EUFOR-a na hitan poziv iz Ureda ministra obrane BiH.
Ozlijeđena planinarka je, potvrđeno je za Avaz, zadovoljavajućeg općeg stanja, stabilno i van životne opasnosti. “Pacijentica je zadobila ozljede grudnog koša, bez gubitka krvi”, rečeno nam je, a iste informacije su potvrdili i iz Operativnog centra CZ HNŽ.