U upravama šest nogometnih klubova iz Premijer lige BiH, koji dobivaju značajna javna sredstva, godinama se nalaze osobe koje obnašaju funkcije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, čime izravno krše zakone o sukobu interesa. Zbog toga je Transparency International u BiH (TI BiH) zatražio reakciju nadležnih institucija jer su HŠK Zrinjski, FK Leotar, HŠK Posušje, FK Borac Banjaluka, FK Igman i NK Široki Brijeg u svoje uprave imenovali javne dužnosnike ne vodeći računa o činjenica da obavljaju pravno nespojive funkcije, piše Faktor.ba.
Funkciju predsjednika Upravnog odbora HŠK Zrinjski već godinama obnaša Denis Lasić, ministar u Vladi Federacije BiH, iako Zakon o sukobu interesa u tijelima Vlade FBiH izričito zabranjuje dužnosnicima biti ovlaštene osobe u udrugama koje se financiraju iz proračuna bilo koje razine vlasti u iznosu većem od 50.000,00 KM godišnje ako se radi o udrugama iz oblasti kulture i sporta. S obzirom da je ovaj klub u više navrata dobivao javna sredstva od Federalnog ministarstva kulture i sporta, Grada Mostara, Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, te da je putem natječaja samo od Elektroprivrede HZHB godišnje dobivao preko 200.000 KM, evidentno je da je Lasić kao prvi čovjek ovog kluba već godinama u sukobu interesa.
Nažalost, od 2013. godine u Federaciji BiH ne postoji nadležno tijelo za provođenje ovog zakona, ali je on i dalje na snazi, o čemu su trebale voditi računa institucije koje su odobravale sredstva i vršile imenovanja, pa je T.I. BiH je od njih zatražila službeno objašnjenje.
Prijave
Gotovo isti je slučaj i s HŠK Posušje, čiji je predsjednik Dario Sesar ujedno i potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Županije Zapadnohercegovačke (ZHK), a također po zakonu ne može biti na čelu sportski klub koji se financira iz proračuna u iznosu većem od 50.000 kuna godišnje. No, ovaj klub je od Vlade ZHŽ-a, u kojoj predsjednik kluba obnaša funkciju ministra, dobio oko 77.000 KM, s čime ga je vlastita Vlada dovela u sukob interesa. Osim toga, ovaj klub dobiva javna sredstva putem natječaja Elektroprivrede HZHB, a TI BiH je zatražio obrazloženje Vlade i očitovanje Odbora za pravosuđe, upravu, ljudska prava, slobode i ravnopravnost spolova Skupštine ZHŽ u ovom slučaju.
Nažalost, od 2013. godine u Federaciji BiH ne postoji nadležno tijelo za provođenje ovog zakona, ali je on i dalje na snazi, o čemu su trebale voditi računa institucije koje su odobravale sredstva i vršile imenovanja, pa je T.I. BiH je od njih zatražila službeno objašnjenje.
Prijave
Gotovo isti je slučaj i s HŠK Posušje, čiji je predsjednik Dario Sesar ujedno i potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Županije Zapadnohercegovačke (ZHK), a također po zakonu ne može biti na čelu sportski klub koji se financira iz proračuna u iznosu većem od 50.000 kuna godišnje. No, ovaj klub je od Vlade ZHŽ-a, u kojoj predsjednik kluba obnaša funkciju ministra, dobio oko 77.000 KM, s čime ga je vlastita Vlada dovela u sukob interesa. Osim toga, ovaj klub dobiva javna sredstva putem natječaja Elektroprivrede HZHB, a TI BiH je zatražio obrazloženje Vlade i očitovanje Odbora za pravosuđe, upravu, ljudska prava, slobode i ravnopravnost spolova Skupštine ZHŽ u ovom slučaju. – piše bljesak.info
Daka stacemo sad sta kaze nacelnik jeli njemu smeta??
Kakav sukob interesa ovo su neprofitne udruge. U upravama svih klubova i to u svim sportovima su javni duznosnici. Da nije toga ne bi klubovi ni imali uprave. Raspisao je NK Siroki natjecaj pa se nitko nije javio. Tako ce biti sve dok se klubovi ne privatiziraju.