Objavljena su imena finalistica koje su prošle u završni krug natjecanja u izboru “Hercegovka godine”. Zahvaljujući glasovima brojnih glasača iz cijelog svijeta, u finalnom krugu izbora je 40 imena Hercegovki iz iseljeništva.
Glasovanje za pobjednicu po kategorijama traje od 7. prosinca., do 14. prosinca 2019. godine. Ona koja dobije najviše glasova bit će pobjednica u svojoj kategoriji, prenosi Fenix-magazin.de.
Tko su pobjednice, doznat će se na svečanom proglašenju, 17. prosinca u Galeriji Hrvatskog doma Herceg Stjepana Kosača Mostar, s početkom u 19 sati.
Nagrade će biti dodijeljene po kategorijama:
- Hercegovka iz iseljeništva
- Hercegovka iz Hrvatske
- Heroji svakodnevice
- Humanost
- Zdravstvo
- Znanost
- Sport i zabava
- Kultura i umjetnost
- Politika
- Gospodarstvo i društvene djelatnosti
- Međunarodna promocija Hercegovine
Tu su još i tri nagrade koje dodjeljuju:
- Organizacijski odbor
- Hercegovački mediji
- Fenix Magazin, najčitaniji neovisni hrvatski mjesečnik i portal izvan domovine
Organizatori otkrivaju kako su prethodno planirali ostaviti tri imena u finalnom krugu izbora, morali su popis proširiti jer je dosta kandidatkinja imalo približno jednak broj glasova.
Organizatori mole sve natjecateljice koje su prošle u finalni krug da u što skorijem roku na E-mail adresu hercegovkagodine@gmail.com dostave svoju detaljnu biografiju i potvrde jesu li u mogućnosti nazočiti svečanom proglašenju pobjednica.
Kako su organizatori već najavljivali, finalistice, ali i sve natjecateljice koje su bile u Izboru dobit će zahvalnice za sudjelovanje, te pozivnice za svečanu večer dodjele priznanja i zahvalnica.
Molimo sve Hercegovke koje su bile u izboru da na E-mail adresu hercegovkagodine@gmail.com dostave i svoju adresu kako bi im se mogle poslati pozivnice, ili zahvalnice uručiti poštanskim putem, mole iz Udruge “Male Melodije” iz Mostara koja ovaj izbor organizira po prvi put i to po idejnom projektu Daniele Škegro.
U nastavku su imena Hercegovki po kategorijama koje su ušle u finalni izbor glasovanja:
1. Hercegovke iz iseljeništva
- Sanja Markić – Njemačka
- Danijela Luburić – Engleska
- Martina Pandža – Njemačka
- dr. Svjetlana Tišma Dupanović – SAD
2. Hercegovke iz Hrvatske
- dr. sc. Martina Pandžić Skoko – Zagreb
- Marina Primorac – Zagreb
- Ivana Čuljak Lošić – Zagreb
- Ornela Vištica – Zagreb
3. Heroji svakodnevice
- Mariana Jurković – Čapljina
- Alma Kovačić – Stolac
- Zora Mikulić – Široki Brijeg
- Miranda Blažević Zvonić – Konjic
4. Humanost
- Emica Ćorić – Mostar
- Mateja Lovrić – Mostar
- Marija Pinjuh – Široki Brijeg
- Vesna Šunjić – Mostar
5. Zdravstvo
- dr. Marina Berberović – Mostar
- dr. Darija Pavlović Rozić – Mostar
- dr. Stanija Tokmakčija, Mostar
- dr. Vinka Đevenica – Grude
6. Znanost
- dr. sc. Maja Lasić – Mostar
- Božena Pandža – Posušje
7. Sport i zabava
- Nikolina Pandža – Mostar
- Maja Jelčić – Čapljina
- Veronika Terzić – Čapljina
- Nataša Jekić – Mostar
8. Kultura i umjetnost
- Marina Kljajo Radić – Mostar
- Ana Šimić – Mostar
- Miljenka Koštro – Posušje
- Ljiljana Tolj- Ljubuški
9. Politika
- Marija Lovrić – Široki Brijeg
- dr. Dijana Zelenika – Mostar
- Antonija Banožić – Široki Brijeg
10. Gospodarstvo i društvene djelatnosti
- Nada Dalipagić – Mostar
- Žermenka Lovrić – Mostar
- Jasna Ćorić – Čitluk
- Snježana Brkić – Mostar
11. Međunarodna promocija Hercegovine
- Daniela Škegro-Mostar
- Gordana Zucić-Grude
- Anita Martinac- Mostar
Predstavnice iz Posušja
Na ovom izboru našle su se i dvije predstavnice iz Posušja, Miljenka Koštro i Božena Pandža.
MILJENKA KOŠTRO, djevojački Knezović, rođena je 13. svibnja 1964. u selu Broćanac u općini Posušje. Osnovnu školu pohađala je u Broćancu i Vraniću, dok je opću gimnaziju 1983. godine završila u Posušju. Godine 2005. upisala je studij hrvatskog jezika i književnosti na Sveučilištu u Mostaru, ali ga nije privela kraju. Majka je troje djece. Danas s obitelji živi u Viru kod Posušja.
Iako je poeziju počela pisati još u osnovnoj školi, prvu zbirku pjesama objavila je tek s 39 godina života. Piše pjesme za djecu i odrasle, igrokaze i prozu. Od prosinca 2012., kao vanjski suradnik na Radiju Herceg Bosne, priređuje emisiju Odabrane stranice, kroz koju promiče književno stvaralaštvo, te kulturu pisanja i čitanja. Suradnica je u emisiji Kad se smijah tad I bijah (Radio Split) koju uređuje I vodi Mladen Vuković.
Radovi su joj objavljivani u časopisima: Osvit, Motrišta, Hrvatsko slovo, Suvremena pitanja, Zvona, Hrvatska misao, Imotska krajina, Svjetlo riječi, Podstranska revija, Hum, Katolički tjednik, Kvaka, Diskurs, Virko i drugi. Stalna je suradnica dječjih listova Cvitak I Cvrčak gdje objavljuje pjesme i kratke priče. Pjesme su joj objavljene i u nekoliko zbornika, te na portalima. Sudionica je mnogih kulturnih manifestacija. Organizatorica je mnogih književnih druženja u osnovnim školama. Pjesme kao i domoljubna poezija i priče pisane ikavicom su joj nagrađivane. Piše I kritičke osvrte.
Članica je Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Matice hrvatske i HKD Napredak Posušje.
Do sada objavila je pet knjiga:
Roman Biti Viktor (Imotska krajina, Imotski, DHKHB Mostar i HKD Napredak Posušje 2016.) je njezino prvo prozno objavljeno književno djelo.Zanimljivo je da je glavni lik romana gluhi Viktor Pelegrin
Objavljene zbirke pjesama:
1. Cvjetnjak na kamenjaru, 2003.
2. Miris vječne mladosti, Matica hrvatske Posušje, 2004.
3. Čarolija svitanja, Matica hrvatska – Posušje i Imotska krajina, Imotski, 2008.
.I peta knjiga; zbirka kratkih priča Pogled u nedogled, većinom objavljenih u dječjemu časopisu Cvitak u izdanju DHKHB u Mostaru 2018.. Ova zbirka kratkih priča u Zagrebu je prilagođena za slijepe I slabovidne osobe.
BOŽENA PANDŽA, rođena je 14.5.1991. godine. Završila je studij njemačkog i engleskog jezika na Sveučilištu u Mostaru kao izvrstan student. Ističe se brojnim vannastavnim aktivonostima od kojih treba izdvojiti održavanje tečajeva engleskog i njemačkog jezika u organizaciji Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru. Trenutno radi u srednoj ekonomskoj školi u Imtoskom kao profesorica engleskog i njemačkog jezika, a uz to završava postdiplomski studij na filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
Od 3.7. je i stalni sudski tumač za engleski i njemački jezik.
Objavljeni radovi, konfereciji i seminari:
Effect of classical music on vocabulary recall and retention of vocabulary of students learning English at University of Mostar. Dostupno na: http://www.cambridgescholars.com/download/sample/63177.
Od nevolja s patrijarhatom do ravnopravnosti: feministički osvrti u „Jane Eyre“, Zadarska smotra LXVI, Num 3-4, 2017
Rezension „Strohblumenzeit“, „Deutsches Wort“ Num 99-100, dostupno na:
Heimatnostalgie und multikulurelle Interaktionen aus dem dalmatinisch-herzegovinischem Gebiet in der Autobiografie der Kindheit „Der Spieler der inneren Stunde“, Slawisch-Deutsche Begegnungen in der Literatur, Sprache und Kultur, Shaker Verlag, 2017
Psihološka karakterizacija glavnog lika romana Parfem autora Patricka Süskinda. Rad objavljen u Sarajevski filološki susreti IV.Zbornik radova.Sarajevski filoloski susreti 4, ISSN 2233-1018, 178- 202, verfugbar auf: www.bfd.ba
Recenzija za knjževnicu Miljenku Kostro in Kindergeschichten: Pogled na budućnost ( Blick auf Zukunft) 2018. Ista recenzija objavljena u časopisima Hrvatsko slovo i Motrišta (Num 103-104, 2018)
Recenzija „Strohblumenzeit“, u časopisu „Deutsches Wort“ Num 99-100, dostupnp na:
Recenzija za Schritte International (A2 Stufe)Kursbuch, Verlag Ljevak 2019
The works of Stephen Crane in stylistic comparison with the works of German authors from realism to impressionism- u procesu objavu u Comparative literature and culture časopisu te Zborniku radova Znanstevno-stručno savjetovanje u Krivodolu, 2019
Psihološka analiza Hamleta: lik Hamleta kao odraz destruktivne ličnosti,u procesu objave u Fluminensia, Časopis za filološka istraživanja.
Suautorica knjige “Reka san ti”, Zbornik radova na ikavici, HKD Napredak, Podružnica Posušje, 2019.
Holocaust studies and Education for Educators from Croatia. Yad Vashem, Izrael: 3.7-10.7. 2019.
Vlastiti seminar na Županijskom vijeću učitelja njemačkg jezika Splitsko-dalmatinske županije pod nazivom: Kreativität im Fremdsprachenunterricht: Comics und Videos im Deutschunterricht, 16.3. 2019
Europe in Distress! But: “Wir schaffen das!” Civic Participation in Best Practice, Summer European Academy, Konrad Adenauer Stiftung, Otzenhausen, 18.8.- 27.8. 2018.
Manifestacija “Večer ikavice”, sudionica s pričom na ikavici, Posušje 2018.
Entwicklung der Kreativität: Comics zeichnen und Deutsch lernen. Radionica održana na Deutschlehrertagung, Trakošćan 2017.
posuski.info