Zbog izvoza uglja trpe bh. peradari

Zbog nekontroliranog izvoza ugljana, koji se udvostručio u odnosu na prošlu godinu, narušava se stabilnost ionako nestabilne peradarske proizvodnje u Bosni i Hercegovini.

– Uzgoj brojlera je sofisticiran proces i zahtjeva uvjete izuzetno visokih temperatura (do 34 C). Stoga, ugalj kao energent je od vitalnog značaja za našu proizvodnju, ističu iz Udruženja.

– Nemogućnost kontinuirane nabavke uglja, rokovi isporuke koji prelaze po 30 dana i divlji skokovi cijena… dodatno destabiliziraju našu proizvodnju i donose nam neizvjesnu zimu. A, nažalost, i poskupljenje naših proizvoda, zaključili su.

Najveći uvoznik (prema procjeni oko 90%) bosanskohercegovačkoga uglja je Srbija. Usporedbe radi, Srbija je, u jeku aktualne krize, onemogućila izvoz žitarica kako bi, prije svega, osigurala vlastite potrebe. Izvoz žitarica iz Srbije je, potom, omogućen u skladu sa kvotama koje je odredila Vlada Republike Srbije, a sve s ciljem zaštite vlastitih potreba. Legitimno i logično.

Dodaju kako je Srbija važan strateški i ekonomski partner Bosni i Hercegovini i u duhu toga pozdravljamo ekonomsku saradnju naših zemalja.

– Ali, Bosni i Hercegovini bi važniji partner morala biti – Bosna i Hercegovina. Tragom toga, nužno je uvesti kvote i kontrolirati izvoz, kako bi osigurali vlastite potrebe. Deficit uglja ozbiljno narušava stabilnost, ionako nestabilne, peradarske proizvodnje, navode iz Udruženja peradara.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.