“O rezultatima provedenog preliminarnog postupka javnost će biti blagovremeno obaviještena”, navode iz Agencije.
“Razlog za hitnu reakciju Agencije je činjenica da je jedan dio javnosti u BiH bio uznemiren mogućim korištenjem riječi koja je nedopustiva u javnom medijskom prostoru (‘ubiti’) u navedenom programskom sadržaju, a koja bi mogla biti protumačena kao poticanje na izvršenje kaznenih djela, te promatrana u kontekstu odredbi Kodeksa o audiovizualnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija, član 3. (Osnovni principi) stav 9”, navodi se u priopćenju RAK-a.
Audiovizualne medijske usluge i medijske usluge radija neće prenositi jasan i neposredan rizik od uzrokovanja negativnih posljedica koje uključuju, ali se ne ograničavaju na smrt, ozljede, štetu nanesenu imovini ili drugu vrstu nasilja, ili ometanje policijskih aktivnosti i medicinskih usluga ili aktivnosti drugih službi za održavanje javnog reda i sigurnosti.
Kao i člana 4. stav 2. koji propisuje zabranu emitiranja sadržaja koji od strane publike može biti protumačen kao poticanje na nasilje, nered i nemire, ili koji bi mogao izazvati ili poticati kaznena djela.
Agencija će, kako navode, u okviru zakonskih nadležnosti kao što postupa u svakom drugom slučaju prema bilo kojem nositelju dozvole, provesti postupak provjere poštovanja primjenjivih pravila i propisa u skladu s odredbama Pravilnika o postupku rješavanja povreda uvjeta dozvole i propisa Agencije.
“O rezultatima provedenog preliminarnog postupka javnost će biti blagovremeno obaviještena”, navode iz Agencije.