Opasno nikotinsko sredstvo među školarcima u Konjicu?

Ukoliko biste pitali tinejdžere i školarce iz vaše obitelji i okruženja “Što je Snus?”, vjerojatno bi vam objasnili jer veliki broj školaraca s kojima je razgovarao Radio Konjic zna što je “Snus”, te su potvrdili ili da znaju nekoga tko konzumira “Snus”, ili su i sami isprobavali ovaj proizvod. Koliko je dostupan i opasan pokazuje i podatak da je zbog konzumacije “Snusa” reagirala i hitna medicinska pomoć.

“Snus je proizvod opasan po zdravlje, sa koncentriranim nikotinom, i sve je popularniji među školarcima”, poručila je za Radio Konjic voditeljica Službe za promociju zdravlja i edukaciju Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Aida Ramić-Čatak.

“To je jedan oblik bezdimnog duhanskog proizvoda u obliku praha koji nastaje usitnjavanjem listova duhana. Osim nikotina sadrži i druge sastojke koji mijenjaju ukus i miris sadržaja. Ovaj  proizvod se u organizam unosi ušmrkavanjem, nazalno putem sluzokože nosne šupljine, ali i putem sluzokože usne šupljine tako što se sadržaj stavi između obraza i desni”, poručila je Aida Ramić-Čatak iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

“Snus se može  kupiti, kao i cigarete, na većini trafika i benzinskih crpki za manje od 10 maraka, a na pakiranju je između ostalog napisano da se radi o bezduhanskom proizvodu, sa sadržajem nikotina od 9 mg. Navedeno je i da izaziva ovisnost te da se ne preporučuje za korištenje osobama mlađim od 18 godina. U kupljenoj kutiji su paketići s bijelim prahom koji se stavljaju u usta ili se sadržaj ušmrkava, a opasnosti koje nosi sa sobom su brojne”, pojasnila je voditeljica Službe za promociju zdravlja i edukaciju Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, Aida Ramić-Čatak.

“Potvrđeno je da “Snus” može izazvati brojne zdravstvene komplikacije  koje se mogu javiti i na mjestima gdje se “Snus” unosi. Ukoliko se unosi u organizam ušmrkavanjem ili stavljanjem u usnu šupljinu između obraza i desni, dolazi do oštećenja sluzokože na mjestu primjene, te se razvijaju i razne infekcije sluzokože, jezika, usne šupljine, grla, nosne šupljine, krvarenja iz usta i nosa, pa čak dovodi i do predkanceroznih stanja. Može izazvati i trajni gubitak zuba, ubrzava puls te ugrožava funkcije vitalnih organa. Osim tog fizičkog dijela i promjena, uslijed intenzivnog korištenja zabilježena su i stanja slična euforiji, problem sa snom, i ostale reakcije koje su vrlo slične onima koje prepoznajemo kod osoba koje konzumiraju heroin ili kokain jer pojedini sastojci unutar ovog bezdimnog proizvoda slični su psihotropnim supstancama koje sadrži heroin ili kokain”, poručila je Aida Ramić-Čatak iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Kako su za Radio Konjic poručili iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, “Snus” je zabranjen u svim državama članicama Europske unije, osim u Švedskoj gdje je i nastao.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.