​Tragičnih 10 dana u BiH: U šest prometnih nesreća poginulo čak 11 osoba

U posljednjih deset dana brojne obitelji i gradovi u Bosni i Hercegovini zavijeni su u crno nakon što su njihovi najmiliji stradali u stravičnim prometnim nesrećama. Donji Vakuf, Mrkonjić Grad, Stanari, Teslić, Pale… Na cestama u ovim gradovima živote su izgubili mladići, djeca, roditelji i cijele obitelji.


U teškoj prometnoj nesreći na Palama, u večernjim satima 11. kolovoza poginuo je bračni par Danijela i Dario Hršum. Nesreća se dogodila na magistralnom putu Ljubogošta-Pale u mjestu Kalovita Brda. Nakon prometne nesreće uhićen je Amir K. koji je izazvao nesreću, a testiranjem je utvrđeno da je bio pijan i drogiran. Iza Danijele i Daria, koji je bio pripadnik Policijske uprave Istočno Sarajevo, ostala su dva sina.

Dva dana kasnije na regionalnom putu Rudanka – Stanari, u naselju Ostružnja, došlo je do sudara automobila i motocikla. U ovoj nesreći smrtno je stradao motociklista.

Samo dan poslije toga, 14. kolovoza, Zenica i Travnik su okovani tugom nakon smrti dva mladića koji su poginuli u prometnoj nesreći kod Donjeg Vakufa. Slijetanje automobila s kolovoza kobno je bilo za prijatelje i maturante Eliči Ibrahim pašine medrese, Ahmeda Adilovića iz Zenice i Mensura Tarakčije iz Travnika. Nesreća se dogodila u poslijepodnevnim satima na magistralnom putu M-5 na planinskom prijevoju Komar kada je Audi iz za sada nerazjašnjenih okolnosti sletio s ceste.

Majka i kćerka poginule su 16. kolovoza u prometnoj nesreći i u mjestu Buletić, na području općine Teslić. U nesreći koja se dogodila pola sata prije ponoći sudjelovali su G. B. (20) koji je upravljao automobilom Audi i Fiat kojim je upravljao Z.L. (44) u kome su bila njegova supruga S. L. i dvoje djece.

Od zadobivenih ozljeda smrtno su stradale majka S. L. (36) i kćerka D. L. (19), dok su teške tjelesne ozlijede zadobili vozač Z. L. i četverogodišnje dijete. Povrijeđeni otac i kćerka su u UKC-u Banja Luka i još uvijek su životno ugroženi. G.B. u trenutku nesreće nije imao vozačku dozvolu jer mu je ona oduzeta u lipnju ove godine zbog prebrze vožnje.

Velika tragedija dogodila se i jučer kada je u nesreći na putu Mrkonjić Grad – Ključ poginula cijela obitelj. U nesreći u kojoj su sudjelovali putničko motorno vozilo Renault i teretno motorno vozilo Mercedes poginuli su profesor s Prirodno-matematičkog fakulteta Emir Temimović, njegova supruga Ramajana i njihova četveromjesečna beba.

U prometnoj nesreći koja se jutros u tri sata dogodila u mjestu Mrkodol kod Tomislav grada poginuo je 24-godišnji V.B. koji je izgubio kontrolu nad vozilom i sletio s kolovoza.

Ako izuzmemo prometne nesreće koje izazovu nesavjesni i bahati vozači koji voze pijani, drogirani ili bez vozačkih dozvola, jedan od glavnih uzorka tragedija je nestabilno vrijeme. Inženjer prometa i profesor na Fakultetu za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu Osman Lindov ističe da vozači tijekom ljetnih mjeseci moraju biti posebno oprezni jer svake godine u ovom periodu imamo povećan broj prometnih nesreća.

“Svakog ljeta nam se ovo dešava, najčešće u kolovozu, a ovaj je posebno problematičan jer imamo suho pa vlažno vrijeme, vozači nisu spremni na takve uvjete. Također, iako za to nisam stručnjak, moguć je utjecaj epidemiološke situacije koji trenutno imamo u cijelom društvo, a koji može doprinijeti da ljudi voze pod stresom. Moramo kao društvo reagirati na ovakve stvari i upozoravati ljude na oprez u ovim mjesecima”, kazao nam je profesor Lindov.

Drugi problem je loša putna infrastruktura.

“Moramo daleko, daleko više raditi na sigurnosti cestovne infrastrukture. Obnavljati podloge koje su stare. Brzina jeste prioritetna kao propust koji se pravi u nezgodama, ali moramo raditi na podizanju svijesti ljudima kroz kampanje koje se provode svugdje u svijetu, a kod nas se ne radi ništa. Imamo li u posljednjih godinu ikakve aktivnosti na upozoravanju sudionika u prometu? Niko ne upozorava. BiH se bavi drugim stvarima, ne vidimo te živote koje nam odnosi promet. Smanjen broj smrtnih slučajeva koji su posljedica koronavirusa nadoknadit će prometne nesreće”, smatra profesor Lindov.

Zaključuje da je potrebno znatno više ulagati u podloge i sigurnosnu opremu na magistralnim i regionalnim cestama koje su stare po 40-50 godina. Isto vrijedi i za autoceste koje će postati problematične ako se ne budu obnavljale, piše Klix.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.